Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

W związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim przygotowała szereg wydarzeń kulturalnych, a także o charakterze edukacyjnym.

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na otwarcie wystawy „Drogi do Niepodległości” (materiały i źródła historyczne ze zbiorów Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci). 7 marca 2018 r. (środa) o godz. 11:00 na parterze gmachu WiMBP (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich). Patronat Honorowy Marszałka Województwa Lubuskiego. Wystawa czynna do końca marca 2018 r.Wystawa „Drogi do Niepodległości” (materiały i źródła historyczne ze zbiorów Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci)

7 marca 2018 r. odbył się wernisaż wystawy „Drogi do Niepodległości” (materiały i źródła historyczne ze zbiorów Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci), inaugurującej w Książnicy obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wystawa „Drogi do Niepodległości” została objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak. Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze w ramach „Samorządowych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

Pełna relacja z otwarcia wystawy

 

 

 

14 listopada 2018 roku odbędzie się konferencja „Polonia Mater Nostra Est”, poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.Konferencja naukowa pt. „Polonia Mater Nostra Est”

14 listopada 2018 roku w gorzowskiej Książnicy odbyła się konferencja naukowa „Polonia Mater Nostra Est” poświęcona setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Partnerami konferencji byli: Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

Konferencja została ostała objęta Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak. Wydarzenie zostało zorganizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze w ramach „Samorządowych Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

Pełna relacja z konferencji

 

 

Dwanaście kroków do niepodległości

Od grudnia 2017 r. do listopada 2018 r. w Ośrodku Integracji i Aktywności realizowane są przedsięwzięcia adresowane do dzieci, młodzieży i dorosłych z dysfunkcjami. Podczas zajęć (odbywających się raz w miesiącu) wykorzystywane są teksty literackie i audiobooki połączone z warsztatami manualnymi.

Krok 1 – Czy Boże Narodzenie to święto narodowe?

Krok 2 – Ile na świecie jest narodów?

Krok 3 – Kogo wybrać? Co wybrać? – prawa wyborcze kobiet

Krok 4 – Wolontariat – codzienny patriotyzm?

Krok 5 – Trzy mazurki – o hymnie narodowym

 

Z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym przygotowano „Czytanie na ekranie”.

Krok 1 – Kto ty jesteś? – Polak mały

Krok 2 – Jaki znak twój? – orzeł biały

Krok 3 – Gdzie ty mieszkasz? – między swemi

Krok 4 – W jakim kraju? – w polskiej ziemi

Krok 5 – Czem ta ziemia? – mą ojczyzną

 

Galeria Jednego Obrazu

W Oddziale Zbiorów Audiowizualnych od stycznia do grudnia 2018 r. w ramach Galerii Jednego Obrazu ph. „100-lecie odzyskania niepodległości” prezentowane są sylwetki wybitnych postaci m.in. Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Józefa Piłsudskiego.

 

Cykl zajęć w filiach miejskich

W 2018 r. w filiach miejskich Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbywają się inscenizacje, zajęcia edukacyjno-plastyczne, prelekcje oraz pogadanki o tematyce niepodległościowej.

 

Samorządowe obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – kalendarium najważniejszych wydarzeń w 2018 r.