Czem ta ziemia? – mą ojczyzną

Spotkanie edukacyjne w Ośrodku Integracji i Aktywności Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

Jest na mapie mała kropka,

ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.

Jak ciekawie i wesoło

w moim świecie naokoło.

Joanna Białobrzeska

 

14 maja 2018 r., w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyło się spotkanie z młodzieżą w ramach działań związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnikami spotkania byli uczniowie z Zespołu Kształcenia nr 1 z Gorzowa Wielkopolskiego. Było to kolejne spotkanie pod hasłem „Czem ta ziemia?  –  mą ojczyzną”.

Celem zajęć edukacyjnych było przybliżenie uczestnikom hasła ojczyzna. Termin ten odnosi się do przestrzeni, w której żyjemy, bądź z której pochodzą nasi przodkowie, ale również do wszystkiego, co nam się z nim kojarzy. Możemy zacytować fragment wiersza Tadeusza Różewicza – „Oblicze ojczyzny”, według którego ojczyzna to: „Miasto, miasteczko, wieś, ulica, dom, podwórko, pierwsza miłość, las na horyzoncie, groby. W dzieciństwie poznaje się kwiaty, zioła, zboża, zwierzęta, pola, łąki, słowa, owoce”. Z ojczyzną kojarzą nam się również: symbole narodowe, hymn, stolica, potrawy regionalne, folklor, zwierzęta, przyroda, architektura, zwyczaje i tradycje oraz wiele innych. Ojczyzna to mój dom, historia i bezpieczeństwo.