Trzy mazurki – o hymnie narodowym

Spotkanie w Ośrodku Integracji i Aktywności Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

24 kwietnia 2018 r., w Ośrodku Integracji i Aktywności odbyły się zajęcia edukacyjne dla dorosłych ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Gorzowa Wielkopolskiego. Zajęcia pod hasłem „Trzy mazurki – o hymnie narodowym”, odbyły się w ramach działań związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

W naszej tradycji mamy do czynienia z trzema mazurkami. Mazurkiem – jako tradycyjnym, niskim, słodkim, ciastem kuchni polskiej. Mazurkiem – taneczną formą muzyczną, często utożsamianą z oberkiem, praktykowaną w polskiej tradycji wiejskiej. I najważniejszym, Mazurkiem Dąbrowskiego – polską pieśnią patriotyczną z 1797 roku, od 26 lutego 1927 oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnicy wysłuchali opowiadanie o powstaniu Mazurka Dąbrowskiego: „Jeszcze Polska nie umarła…” z „Opowieści z historii Polski”, Kazimierza Szymeczko.

Na zakończenie spotkania edukacyjnego uczestnicy wykonali lampiony, do których użyto słoiki, wydruki z nutami hymnu, sznurki, kolorową sól, podgrzewacze.