31.10.2018

2018 Rok Zbigniewa Herberta

Rok Zbigniewa Herberta

 

 

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Jak czytamy w uchwale z 27 października 2017 r.

W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno rozróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.

W swojej poezji wyrażał umiłowanie wolności, wiarę w godność jednostki i jej moralną siłę. Patriotyzm rozumiał jako miłość surową, wymagającą solidarności z poniżonymi i cierpliwej pracy nad przywracaniem pojęciom ich rzeczywistych znaczeń.

Przestrzegał: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”. A zatem „Należy […] zrobić wszystko, by odbudować imponderabilia i autorytety. Ich brak bowiem to dla losów narodu śmiertelne zagrożenie”.

Wprowadził do polszczyzny wiele zdań budujących naszą wyobraźnię, z których najważniejsze brzmi: „Bądź wierny Idź”.

Zbigniew Herbert urodził się 29 października 1924 r. we Lwowie, gdzie spędził pierwsze dwadzieścia lat życia. Następnie podjął studia ekonomiczne, a także prawnicze i filozoficzne (w Krakowie, Toruniu i Warszawie). Przebywał m.in. w Paryżu, Anglii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Niemczech. W 1968 r. poślubił Katarzynę Dzieduszycką.

28 lipca 2018 r. upłynie 20 lat od śmierci poety, dramaturga, eseisty – twórcy słynnego „Pana Cogito”, który z początkiem lat pięćdziesiątych zadebiutował poezją na łamach prasy. Tworzył dzieła nawiązujące do tradycji śródziemnomorskiej, które należą do najważniejszych utworów polskiej literatury XX wieku.

Katarzyna Dzieduszycka-Herbert po śmierci męża zaangażowała się w działania upamiętniające jego twórczość. Założyła Fundację im. Zbigniewa Herberta, z inicjatywy której od 2013 roku przyznawana jest Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta.

26 czerwca 2009 r. Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim nadano imię Zbigniewa Herberta. W uroczystości uczestniczyła żona poety – Katarzyna Dzieduszycka-Herbert. W tym samym roku odsłonięto na froncie budynku Biblioteki tablicę pamiątkową z wizerunkiem patrona.

W 2018 r. zainaugurowano Gorzowską Herbertiadę, w ramach której organizowane są wydarzenia popularyzujące życie i twórczość Zbigniewa Herberta.

***

Na parterze gmachu Biblioteki (ul. Sikorskiego 107, wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich) można podziwiać stałą wystawę dotyczącą życia i twórczości poety, przygotowaną w 10. rocznicę śmierci.

Zbigniew Herbert - wystawa

***

W ramach obchodów Roku Zbigniewa Herberta zaprosiliśmy do udziału w wyjątkowej akcji, w ramach której każdy z Was mógł zostać współautorem wywiadu z Rafałem Żebrowskim – siostrzeńcem poety.

Aby wziąć udział w akcji wystarczyło do 31 sierpnia 2018 r. wysłać maila na adres .img@.img (w temacie wpisując „Zapytaj o Herberta”). Liczba pytań była nieograniczona! Zebrane pytania zostały przekazane adresatowi w formie anonimowej (bez wskazania autora). Odpowiedzi na wybrane zostały opublikowane na naszej stronie internetowej.

Wszystkie pytanie i odpowiedzi można przeczytaj TUTAJ.

Akcja „Zapytaj o Herberta”

***

 

W Bibliotece Herberta, dzięki akcji „Pobierz cytat” czytelnicy mogli zapoznać się z fragmentami twórczości poety.

***

7 maja 2018 r. w Filii nr 4 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbył się poetycki wykład Beaty Patrycji Klary pt. „Podróż z Herbertem do Grecji, Italii, Francji i Niderlandów.” Relacja z wydarzenia dostępna na w Kronice.

Filia nr 4 ul. Słoneczna 63, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim 7 maja 2018 r. o godz. 17.00 zaprasza na poetycki wykład Beaty Patrycji Klary pt. „Podróż z Herbertem do Grecji, Italii, Francji i Niderlandów”.

***

W ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego, 2 czerwca 2018 r., Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim przygotowała konkurs interpretacji utworów patrona książnicy pt. „Mówienie Herbertem”. Relacja z wydarzenia dostępna w Kronice.

***

5 czerwca 2018 r., w ramach Gorzowskiej Herbertiady, w gmachu głównym WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 z wykładem pt. „ZBIGNIEW HERBERT. W stronę wartości” wystąpiła Cecylia Judek – sekretarz naukowy Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, laureatka tytułu Bibliotekarz Roku 2017, przyznawanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Pełna relacja dostępna w Kronice.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza na wykład Cecylii Judek, sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie, pt. „ZBIGNIEW HERBERT. W stronę wartości”. 5 czerwca (wtorek) 2018 r. o godz. 12.00, sala nr 110 na I piętrze gmachu WiMBP przy ul. Sikorskiego 107 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich).

***

3 sierpnia 2018 r. w ramach cyklu spotkań czytelniczych „Czytamy Wam – piknik” przedstawiono korespondencję Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Wybrane listy zaprezentowali Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk i Roman Błaszczak – dziennikarze radiowi. Pełna relacja dostępna w Kronice.

Czytamy Wam – Piknik Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim w sierpniu w piątki zawsze o godz. 16.30, wstęp wolny. 3 sierpnia 2018 r., piątek, godzina 16.30, patio Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Sikorskiego 107. Korespondencję Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta czytają Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk i Roman Błaszczak. 10 sierpnia 2018 r., piątek, godzina 16.30, barka Królowa Jadwiga, bulwar. Witold Gombrowicz „Transatlantyk” czyta Jan Mierzyński. 17 sierpnia 2018 r., piątek, godzina 16.30, Park Wiosny Ludów, przy pomniku Papuszy przy Bibliotece Herberta. Utwory Papuszy i o Papuszy czyta Bożena Pomykała-Kukorowska. 24 sierpnia 2018 r., piątek, godzina 16.30, patio Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Sikorskiego 107. Jana Kochanowskiego czytają poloniści z Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.

 

26 października 2018 roku – w związku z ogłoszonym przez Sejm Rokiem Zbigniewa Herberta – w noszącej imię poety gorzowskiej Książnicy przy ul. Sikorskiego 107 odbyła się konferencja „Zbigniew Herbert – poeta nieoczywisty”, zorganizowana pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubuskiego, Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz patronatem medialnym TVP3, a także Radia Gorzów i Radia Plus. Pełna relacja w kronice.

 

Także 26 października 2018 r., po konferencji, odbył się program słowno-muzyczny pt. “Czytam Herberta”. Szczegóły w kronice.

Czytam Herberta