Wolontariat – codzienny patriotyzm?

Spotkanie w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim w ramach działań związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością twojego konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym.
Barbara Bush

19 marca 2018 r., w Ośrodku Biblioterapeutycznym odbyły się zajęcia edukacyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej „SOWA” dla osób z autyzmem. Było to kolejne spotkanie w ramach działań związanych z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Czy wolontariat jest codziennym patriotyzmem? Praca za darmo, poświęcenie czasu i energii na coś co nie przynosi korzyści finansowych jest pożądana? Dlaczego warto pomagać nie tylko rodzinie, ale i obcym ludziom? Na te pytanie szukaliśmy odpowiedzi zaczynając od głośnego czytania książki dla najmłodszych „Franklin pomaga koledze”. Na podstawie postaci stworzonych przez Paulette Bourgeois i Brendę Clark można było wywnioskować kiedy warto pomagać i w jaki sposób należy to robić. Czasami nadgorliwa pomoc może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Po zajęciach uczestnicy wiedzieli jakie są przykładowe działania wolontariuszy odnoszące się do człowieka, środowiska naturalnego i lokalnego.