Oferta dla szkół
Herbatka u Herberta
Lekcja biblioteczna dla uczniów szkół podstawowych (7, 8 klasa) i szkół średnich
„Herbatka u Herberta” to mobilna gra, podczas której uczniowie, przy użyciu telefonów, sami odkrywają bibliotekę, angażując się w rozwiązywanie ciekawych zagadek. W jaki sposób można zapisać się do biblioteki? Co to jest rewers? Jak logować się na swoje konto i rezerwować książki? A także jak je odnaleźć na półce? W odwiedzanych działach, na uczestników gry czekają zadania do wykonania, mające na celu przekazać przyszłym czytelnikom podstawowe informacje. Cała lekcja wzbogacona jest opowieściami bibliotekarza o działalności poszczególnych agend.
Dotychczasowe zmagania uczestników lekcji „Herbatka u Herberta”
Bilbo w bibliotece
Lekcja biblioteczna dla uczniów szkół podstawowych (5, 6 klasa)
„Bilbo w bibliotece” to niekonwencjonalny sposób omówienia lektury z wykorzystaniem smartfonów lub tabletów. Gra ma za zadanie przełamać stereotyp nudnej lektury szkolnej. Co więcej, forma ta ma zachęcić młodzież do czytania. Dzięki niej uczniowie zgłębiają tajniki twórczości Tolkiena oraz poznają okoliczności powstania „Hobbita”. Niekonwencjonalna metoda omówienia lektury polega na odnajdywaniu kodów QR ukrytych w gmachu biblioteki oraz rozwiązywaniu zagadek związanych z książką. Podczas gry, uczniowie m.in. mają niepowtarzalną okazję spotkać się z Gandalfem, stoczyć pojedynek na zagadki z Gollumem, czy też dotrzeć przy pomocy mapy do Samotnej Góry.
Dotychczasowe zmagania uczestników lekcji „Bilbo w bibliotece”
“Witajcie w naszej bajce!”
“Witajcie w naszej bajce!” to lekcja biblioteczna przeznaczona dla najmłodszych, czyli przedszkoli oraz klas 1-3 SP. Całe spotkanie oparte jest o fragmenty „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy – podobną nazwę nosi nasza filia (Biblioteka Pana Kleksa).
Lekcja, przeprowadzona w zabawny sposób, ma na celu przekazać dzieciom podstawowe wartości o książce i książnicy. Każde dziecko po spotkaniu będzie obeznane z obowiązującymi zasadami panującymi w bibliotece, dowie się, w jaki sposób można wypożyczać książki, na jaki okres, na jakie zajęcia może uczęszczać i, co najważniejsze – że biblioteka to miejsce przyjazne dla każdego.
W ofercie wspólne czytanie, wcielanie się w role postaci tekstu oraz tworzenie własnych zakładek do książek.
W Gabinecie Christy Wolf
Lekcja biblioteczna dla uczniów szkół podstawowych (7, 8 klasa), szkół średnich i studentów
„W Gabinecie Christy Wolf” to lekcja biblioteczna mająca na celu przybliżenie losów pisarki i jej dorobku literackiego. Urodzona 18 marca 1929 r. przy Placu Słonecznym 5 w Landsbergu a.d. Warthe (dzisiejszym Gorzowie Wielkopolskim), Christa Wolf opuściła miasto w 1945 r., uciekając przed Armią Radziecką. Jedna z wybitniejszych pisarek NRD, autorka m.in. „Wzorców dzieciństwa”, będących literackim obrazem naszego miasta sprzed 1945 r. Prezentacja multimedialna, czytanie fragmentów autobiograficznej książki czy telewizyjna relacja z pobytu Christy Wolf w Gorzowie Wielkopolskim, są zachętą dla młodego czytelnika do sięgania po literaturę związaną z historią naszego regionu.
Lekcja wzbogacona jest zwiedzaniem zabytkowej willi Hansa Lehmanna, w której mieści się Gabinet Christy Wolf.
Szczegółowe informacje dostępne w Dziale Zbiorów Specjalnych (tel. 95 727 70 61, e-mail: @
.
.
).
Dotychczasowe spotkania w Gabinecie Christy Wolf