Oferta dla szkół

Bilbo w bibliotece

Lekcja biblioteczna dla uczniów szkół podstawowych (5, 6 klasa)

„Bilbo w bibliotece” to niekonwencjonalny sposób omówienia lektury z wykorzystaniem smartfonów lub tabletów. Gra ma za zadanie przełamać stereotyp nudnej lektury szkolnej. Co więcej, forma ta ma zachęcić młodzież do czytania. Dzięki niej uczniowie zgłębiają tajniki twórczości Tolkiena oraz poznają okoliczności powstania „Hobbita”. Niekonwencjonalna metoda omówienia lektury polega na odnajdywaniu kodów QR ukrytych w gmachu biblioteki oraz rozwiązywaniu zagadek związanych z książką. Podczas gry, uczniowie m.in. mają niepowtarzalną okazję spotkać się z Gandalfem, stoczyć pojedynek na zagadki z Gollumem, czy też dotrzeć przy pomocy mapy do Samotnej Góry.

 

Dotychczasowe zmagania uczestników lekcji „Bilbo w bibliotece”

 

 

 

 

 

 

 

“Witajcie w naszej bajce!”

“Witajcie w naszej bajce!” to lekcja biblioteczna przeznaczona dla najmłodszych, czyli przedszkoli oraz klas 1-3 SP. Całe spotkanie oparte jest o fragmenty „Akademii Pana Kleksa” Jana Brzechwy – podobną nazwę nosi nasza filia (Biblioteka Pana Kleksa).

Lekcja, przeprowadzona w zabawny sposób, ma na celu przekazać dzieciom podstawowe wartości o książce i książnicy. Każde dziecko po spotkaniu będzie obeznane z obowiązującymi zasadami panującymi w bibliotece, dowie się, w jaki sposób można wypożyczać książki, na jaki okres, na jakie zajęcia może uczęszczać i, co najważniejsze – że biblioteka to miejsce przyjazne dla każdego.

W ofercie wspólne czytanie, wcielanie się w role postaci tekstu oraz tworzenie własnych zakładek do książek.

 

 

 

 

 

 

Na tropie gorzowskich legend

Lekcja biblioteczna dla klas 5-8 szkoły podstawowej
Czas trwania: ok. 60 min

„Na tropie gorzowskich legend” to lekcja biblioteczna, która łączy wiedzę polonistyczną z wiedzą o regionie podaną w przystępnej, nowoczesnej formie gry mobilnej. Uczniowie, wcielając się w rolę poszukiwaczy opowieści, mają możliwość poznania legend związanych z Gorzowem oraz utrwalenia wiadomości dotyczących tego gatunku literackiego.

Odnajdując w bibliotece kolejne poszlaki dotyczące wąpierza z Gorzowa, czarownic ze studni czy podgorzowskiego smoka młodzież uczy się, jak stworzyć własne podanie, które na końcu będą mieli okazję zaprezentować.

 

 

 

 

 

 

 

Lekcja biblioteczna „W Gabinecie Christy Wolf” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

 

W Gabinecie Christy Wolf
Lekcja biblioteczna dla uczniów szkół podstawowych (7, 8 klasa), szkół średnich i studentów

„W Gabinecie Christy Wolf” to lekcja biblioteczna mająca na celu przybliżenie losów pisarki i jej dorobku literackiego. Urodzona 18 marca 1929 r. przy Placu Słonecznym 5 w Landsbergu a.d. Warthe (dzisiejszym Gorzowie Wielkopolskim), Christa Wolf opuściła miasto w 1945 r., uciekając przed Armią Radziecką. Jedna z wybitniejszych pisarek NRD, autorka m.in.  „Wzorców dzieciństwa”, będących literackim obrazem naszego miasta sprzed 1945 r. Prezentacja multimedialna, czytanie fragmentów autobiograficznej książki czy telewizyjna relacja z pobytu Christy Wolf w Gorzowie Wielkopolskim, są zachętą dla młodego czytelnika do sięgania po literaturę związaną z historią naszego regionu.

Lekcja wzbogacona jest zwiedzaniem zabytkowej willi Hansa Lehmanna, w której mieści się Gabinet Christy Wolf.

Szczegółowe informacje dostępne w Dziale Zbiorów Specjalnych (tel. 95 727 70 61, e-mail: .img@.img..img..img).

Dotychczasowe spotkania w Gabinecie Christy Wolf