Ludzie katedry

Kolejny tom serii „Łączą nas ludzie i miejsca” zawiera cztery rozmowy z osobami związanymi z gorzowską katedrą. Wszystkie przeprowadziła Hanna Kaup, która również dodała dużo swoich, dobrych zdjęć. Już na okładce mamy zabytkowe drzwi do katedry, nieco uchylone, jakby zapraszały do wejścia. A więc wejdźmy.

*

Pierwszym rozmówcą jest biskup pomocniczy Adrian Put. Długa to i ciekawa rozmowa o sprawach świeckich i kościelnych z przesłaniem w tytule „Biskup ma być budowniczym mostów”. Wypisuję z niej ciekawostkę. Biskup Adrian Put jest w naszej diecezji tylko biskupem pomocniczym. Prawdziwa stolica jego diecezji znajduje się w mieście Furnos Minor. Była to stolica historycznej diecezji w cesarstwie rzymskim, sufragania archidiecezji Kartagina.  Współczesna nazwa tego miejsca to Henchir-El-Msaadine w północnej Tunezji, ale zachowały się tam tylko ruiny. Gdy w pierwszych wiekach chrześcijaństwo rozszerzało się na północną Afrykę, była tam jakaś wspólnota, dla której powołano biskupa. W VII wieku rozpoczęła się ekspansja islamu, chrześcijanie stamtąd się wynieśli, nawet z budynków zostały tylko ruiny. Ale Kościół utrzymuje tradycję i biskup Put jest duchowym przewodnikiem tamtych mieszkańców, nawet gdy już są w niebie lub będzie pierwszym dla tych, którzy zechcą tam zamieszkać.

*

Drugim rozmówcą jest ks. Dariusz Gronowski, obecnie proboszcz w Bledzewie, ale z katedrą związany tym, że jest postulatorem procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego biskupa Wilhelma Pluty. Ciekawy wywiad najpierw o latach studiów we Włoszech, potem o kolejnych etapach procesu beatyfikacyjnego. Obecnie dawny gorzowski biskup Wilhelm Pluta ma tytuł sługi Bożego, a wszystkie dokumenty z uzasadnieniem jego zasług znajdują się w Rzymie. Brakuje tylko jednego: stwierdzenia, że za wstawiennictwem biskupa Pluty stał się cud. Dlatego wywiad nosi tytuł „Czekam na cud”.

*

I jeszcze dwie rozmowy z osobami świeckimi związanymi z katedrą: Zenonem Szydłowskim – najdłużej pracującym w katedrze kościelnym oraz Lechem Skibińskim – organmistrzem, który zajmował się kościelnymi organami. Zenon Szydłowski był także przewodnikiem po katedralnej wieży, gdy przed pożarem była tam ciekawa wystawa historyczna, a tu przypomina fakty z przeszłości katedry. Lech Skibiński zaś opiekował się katedralnymi organami, ale przez 48 lat był organistą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Czerwonego Kościoła). Obaj panowie są zasłużeni dla Kościoła i dla gorzowian.

***

„Łączą nas miejsca i ludzie”, piąty numer serii, choć bez numeracji. Na końcu numeru przypomniano wcześniejsze z lat: 2016, 2017, 2018 i 2021. Opiekunem projektu jest Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda, zaś projekt, layout, teksty, korekta, fotografie niepodpisane zrobiła Hanna Kaup. Wydanie dofinansowane przez Miasto Gorzów Wielkopolski.