Beata wśród poetów

„Liry Dram” to kwartalnik literacko-kulturalny o szerokiej ofercie z zakresu sztuk wszelakich. Ukazuje się od 2013 roku, można go czytać w druku oraz na stronie internetowej www.lirydram.pl. Są tam – oczywiście – publikowane utwory literackie, wywiady z autorami i teksty krytyczne. Niedawno ukazała się książka zawierająca 36 takich wywiadów, a każdy autor przedstawiony jest na graficznym portrecie. Wystawa tych portretów była prezentowana w gorzowskim Klubie „Jedynka” podczas wrześniowego Festiwalu Hop-Białoszewski. Już jej nie ma, ale pozostał tom „Twarze współczesnych poetów polskich” – Odsłona 1.

*

Jest w tej książce ciekawy wywiad z gorzowską poetką Beatą Patrycją Klary-Stachowiak, który przeprowadziła Marlena Zynger. Autorka mówi o inspiracjach, o duchowej potrzebie podzielenia się swoimi przeżyciami i myślami. Komentuje kolejne tomy wierszy od „Kuszenia głodnych psów” i „Zabawy w chowanego”, kolejne to: „De-Klaracje”, „Misterium solitera”, „Obiekty totemiczne” i „Martiwa”. Za „De-Klaracje” i za „Obiekty totemiczne” autorka dostała Lubuski Wawrzyn Literacki. W 2022 roku autorka wydała książkę kulinarno-regionalną „Wege nad Wartą” oraz tom wierszy „Lęgnia”. O tym ostatnim w wywiadzie jeszcze nic się nie mówi.

*

Oto fragmenty wywiadu z Beatą Patrycją Klary-Stachowiak:

Pytanie: Skąd pomysł pisania wierszy? Co było pierwszym bodźcem?

Odpowiedź: Pisałam wiersze już w szkole średniej, co uważam za zjawisko powszechne. Później studia filologiczne bardzo mnie zniechęciły do poezji, co też jest częstym zjawiskiem. Dopiero tak przed trzydziestką wzięło mnie na poezję dość poważnie. To był impuls. Sam przyszedł i nadal ze mną jest. (…)

Pytanie: Czy można mówić w obecnych czasach o jakiejś szczególnej roli poezji? I o szczególnej potrzebie obcowania z nią?

Odpowiedź Beaty Patrycji Klary-Stachowiak: Poezja zawsze będzie niszowa i jej istnienie poza tym, co czeka następne pokolenia. Młodzi naśladują dorosłych, więc skoro rodzice zaniedbują rozwój osobisty, to i oni mają małe szanse. Ale z drugiej strony w młodych jest bunt, przyrodzona niezgoda na zwapnienie starych. I tutaj poszukuje odrobiny nadziei. Anarchia będzie dobrym wyjściem. Ba! Ja nawet uważam, że poeci to tacy anarchiści, więc jednak coś może się razem wydarzyć.

*

Beata Patrycja Klary-Stachowiak była również koordynatorką projektu – obok Aldony Borowicz i Agnieszki Włodarczak-Mazurek. Z tego względu jako miejsce wydania książki podano Gorzów Wielkopolski obok Suchedniowa i Warszawy.

 

***

„Twarze współczesnych poetów polskich” – Odsłona 1, wydawca Veridian, Gorzów Wielkopolski, Suchedniów, Warszawa 2022, 230 s.