Zaczęło się od Pyrzan w gminie Witnica

Dziś zapraszam do kilku książek oraz na jedną bardzo ważną stronę internetową. Ale najpierw uzasadnienie.

Dziś zapraszam do kilku książek oraz na jedną bardzo ważną stronę internetową. Ale najpierw uzasadnienie.

*

W 1946 r. razem z rodzicami przyjechali do Polski jako dzieci Stefania Tkaczyk i Józef Mykietów. Wcześniej mieszkali ze wsi Kozaki koło Złoczowa, a po wojnie osiedli we wsi Pyrzany koło Witnicy. Gdy dorośli, to się pobrali, a ich synem jest Bogusław Mykietów, obecnie mieszkaniec Zielonej Góry. Choć urodzony ponad ćwierć wieku po wojnie, Bogusław jest przede wszystkim badaczem przeszłości swoich przodków i kronikarzem losów ludzi wywodzących się z tamtych stron. Najpierw zajmował się Pyrzanami. Między innymi wydał książkę „Status animarum. Spis familii obrządku łacińskiego parafii Zazule – Kozaki”, w której na blisko dwustu stronach prezentuje spis wszystkich rodzin z koligacjami, powiązaniami, a nawet z krótkimi informacjami o ich dalszych losach. To nie jest książka do czytania, ale baza do badań. Do czytania polecam natomiast książkę pt. „Z Kozaków do Pyrzan. Kresowe biografie” z opisem niezwykle ciekawych losów mieszkańców tamtej wsi. O tych książkach pisałam na stronie http://www.echogorzowa.pl/news/31/czytajzemna/2018-06-26/losy-kresowych-rodzin-22142.html.

*

6 kwietnia 2018 roku dekretem biskupa Tadeusza Lityńskiego zostało powołane Archiwum Kresowe. Stanowi ono odrębny dział Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze oraz prowadzi serwis internetowy, na którym są udostępniane materiały dotyczące przeszłości Kresowian mieszkających na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a także niemieckiego dziedzictwa z tego obszaru. Czyli – bardzo szeroko i ambitnie. Administratorem strony internetowej www.archiwumkresowe.pl jest właśnie Bogusław Mykietów.

Najbardziej znanym propagatorem losów Kresowian jest profesor Stanisław Nicieja z Opola, autor cyklu książek „Kresowa Atlantyda”. Warto wiedzieć, że mamy pochodzącego z naszego regionu kronikarza i dokumentalistę losów kresowych rodzin. Forma internetowa pozwala na łatwy dostęp wszystkich zainteresowanych, na rozbudowywanie zasobów niemal w nieskończoność, a jej właściciele pozwalają na swobodne korzystanie z informacji i ilustracji, wystarczy tylko wskazać źródło.

W 1997 r. ukazała się książka Zbigniewa Czarnucha „Opowieść o dwóch ziemiach mieszkańców Pyrzan” na temat losów m. in. przodków Bogusława Mykietowa. Książkę wydano w małym nakładzie, trudno było do niej trafić. Ale już łatwo. Na stronie http://archiwumkresowe.pl/page/3/ znajduje się pierwszy z 16 odcinków, na które podzielono tę „Opowieść”, a każdy wzbogacono ciekawymi zdjęciami. Jej dopełnieniem jest dwuczęściowy reportaż autorstwa także Zbigniewa Czarnucha pt. „Na zieloną Ukrainę wyprawa po zakopany dzwon”.

*

Bogusław Mykietów także wydaje książki dotyczące Kresów. Ostatnie to:

* Teresa Lesiuk, „Saga(n) rodu Pełechów spod Złoczowa, czyli opowieść rodzinna Jaśkowej Teresy”

Wydawca tak ją rekomenduje: Napisana kresowym dialektem saga rodziny Pełechów spod Złoczowa. W ich losach jak w soczewce zobaczycie wszystko, co spotykało Polaków w XX wieku: Emigrację za ocean i powrót. Walkę o Niepodległą w Błękitnej Armii. Polowania w kresowych puszczach. Konspirację AK-owską i walkę z okupantami i banderowcami. Rajd partyzancki pod dowództwem generała Kowpaka. Żałobę po zawiadomieniu o śmierci syna w walce z Niemcami i radość po jego odnalezieniu. Uwięzienie na Łąckiego we Lwowie i katorga w Gross Rosen. Zesłanie na Syberię i cudowne ocalenie po błagalnym liście do samego Stalina. Gorycz wysiedlenia. Poznajcie losy tej jednej kresowej rodziny…

* Michał Kutny, „Losy rodziny Kutnych z Zarwanicy pod Złoczowem”

Autor opisał kresowych przodków i dzieciństwo w wiosce Zarwanica, krwawy najazd Armii Czerwonej na Kresy i napaść kolejnych okupantów – Niemców. Drobiazgowo odtworzył losy bliskich oraz mieszkańców rodzinnej wsi i okolic. Upamiętnił zdarzenia, które znał z opowieści, a przede wszystkim te, których był naocznym świadkiem w okresie wojny. A po wojnie: służbę w istriebitielnych batalionach NKWD, wcielenie do Ludowego Wojska Polskiego i następne boje z Niemcami.

* Mieczysław Kubiak, Bogusław Mykietów, Lidia Opaczewska, „Mieszkańcy Stryjówki koło Zbaraża w świetle Spisu familii i wspomnień

W Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze znajduje się „Status amimarum – Spis familii Stryjówki”. Dokument ten był podstawą do rozbudowania o wspomnienia i opowieści publikowane w innych formach. Tak powstała książka o dziejach miejscowości od najstarszych wzmianek do zakończenia II wojny światowej. Są w niej opowieści o 2638 osobach z 215 rodzin.

*

Przedstawione powyżej książki to najnowsze nabytki Działu Regionalnego WiMBP im. Zbigniewa Herbera. Nawet jeśli wprost nie dotyczą naszego regionu, to dokumentują korzenie tych, którzy tu w 1945 r. zamieszkali, acz niechętnie. Teraz żyją tu ich nie tylko dzieci, ale już wnukowie, a może także prawnukowie. Książki te są po to, aby wiedzieli.

***

Teresa Lesiuk, „Saga(n) rodu Pełechów spod Złoczowa czyli opowieść rodzinna Jaśkowej Teresy” wyd. Bogusław Mykietów, Pyrzany, Zielona Góra 2019 178 s.

Michał Kutny, „Losy rodziny Kutnych z Zarwanicy pod Złoczowem”, wyd. Bogusław Mykietów, Zielona Góra 2019, 232 s.

Mieczysław Kubiak, Bogusław Mykietów, Lidia Opaczewska, „Mieszkańcy Stryjówki koło Zbaraża w świetle Spisu familii i wspomnień”, wyd. Bogusław Mykietów, Zielona Góra 2019, 190 s.