Wędrówki Teodora Fontane po Marchii Brandenburskiej

18 kwietnia 2019 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta podpisała umowę o  dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko–Niemieckiej na projekt Wędrówki Teodora Fontane po Marchii Brandenburskiej, który realizować będziemy wspólnie z naszym niemieckim partnerem Stiftung Brandenburg w Fürstenwalde.

Dwusetna rocznica urodzin T. Fontane to okazja do przybliżenia sylwetki pisarza, zwłaszcza wśród młodzieży. Popularny w Niemczech, w Polsce pozostałe mało znany, chociaż niemal połowa jego dzieł została przetłumaczona na j. polski. Co więcej, jego książki zawierają szereg interesujących wątków polskich. Dodatkowym argumentem do ponownego odkrycia T. Fontanego i jego prac jest fakt, że wiele z opisanych przez niego podróży wiodła terenami, które obecnie znajdują się w granicach naszego województwa.

Projekt będzie składał się z konferencji (T. Fontane jako podróżnik – przybliżenie jego dzieł), warsztatów (tworzenie bloga podróżniczego) oraz dwóch wycieczek, dzięki którym Polacy i Niemcy poznają tereny opisane przez pisarza, zapoznają się z jego twórczością i nawiążą wspólne, ponadgraniczne kontakty, które zaowocują w przyszłości.