Najbliżej

Brójce leżą w gminie Trzciel, w powiecie międzyrzeckim, w województwie lubuskim i są jedną z tysięcy podobnych wsi w Polsce. Wyróżnia je to, że od 1945 roku funkcjonują tam szkoła podstawowa i przedszkole. Właśnie tym instytucjom poświęcono książkę „Siedemdziesiąt pięć lat szkoły i przedszkola w Brójcach”.

*

Te trzy czwarte wieku – pisze we wstępie dyr. Lucyna Nowak – to zmiany w systemie edukacji, zmiany podstawy programowej, metod pracy, unowocześnienie środków dydaktycznych, przejście na system elektroniczny, zmiana koloru tablic. Tradycyjne zielone, na kredę, zostały zastąpione białymi ceramicznymi tablicami, a kreda markerem.

*

Podstawą do napisania historii szkoły była starannie prowadzona kronika. Przed laty wiele szkół, instytucji, stowarzyszeń prowadziło kroniki. Dziś chyba już nie ma takiej formy upamiętniania zdarzeń. A szkoda. Teraz robimy dużo zdjęć, ale ich nie opisujemy i nie układamy w kronikę. Zachowane w elektronicznych magazynach albo w chmurach niebawem przestaną do nas mówić. Trzeba więc pochwalić tych, którzy kronikę w Brójcach pracowicie składali.

*

Książka składa się rozdziałów:

  1. Przemysław Zwiernik – Historia szkoły w Brójcach zapisana w kronikach szkolnych
  2. Małgorzata Mokra – Działalność kulturalno-oświatowa w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Brójcach
  3. Lucyna Nowak – Programy, projekty i inne inicjatywy w działalności szkoły
  4. Krzysztof Augustyniak – Sport w naszej szkole
  5. Halina Pilipczuk – Historia przedszkola w Brójcach
  6. Dorota Pilipczuk – Działalność przedszkola im. Janusza Korczaka w Brójcach

W części końcowej zamieszczono rozmowy z nauczycielami, a także wykazy kierowników i dyrektorów, nauczycieli, innych pracowników, a także uczniów.

Liczne fotografie ilustrują omawiane problemy.

*

W Brójcach i we wszystkich tego typu miejscowościach szkoła jest miejscem, gdzie spotykają się wszyscy. Chyba nie ma osoby, której by nie wiązały jakieś relacje: najpierw jako uczniów, potem rodziców, a nawet dziadków, którym los wnuków też jest bliski. Książka o swojej szkole na pewno zainteresuje więc wszystkich mieszkańców wsi.

To książka o historii najbliższej, którą zapisują ludzie związani z daną instytucją, stowarzyszeniem, grupą towarzyską. Takimi tematami nie zajmują się  historycy, a przecież z takich kamyków składa się historia wsi, gminy, powiatu, kraju. Zawsze bardzo pochwalam zapisywanie historii najbliższej i dlatego tu dziękuję autorom za dogłębne sięgnięcie w swoją, lokalną przeszłość.

 

***

„Siedemdziesiąt pięć lat szkoły i przedszkola w Brójcach (1945-2020), pod red. Lucyny Nowak, Moniki Pilipczuk, Przemysława Zwiernika, wyd. Zespół Edukacyjny w Brójcach, Brójce 2020, 224 s.