09.06.2015

Zabawa jest najprzyjemniejszą i najskuteczniejszą formą nauki. Przekonali się o tym uczestnicy szkolenia dla bibliotekarzy nt. „Książka jako źródło nauki, inspiracji i zabaw z językiem polskim”, które odbyły się 8 czerwca 2015 r. w WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Warsztat na bazie „Bajkowych słowników dla dzieci” poprowadziła dr Małgorzata Iwanowicz, autorka kilkudziesięciu książek edukacyjnych, naukowych i artykułów z zakresu ortografii, stylistyki, słownictwa i frazeologii. Autorka od lat zajmuje się metodami kształcenia językowego, zwłaszcza w edukacji dzieci wczesnoszkolnych. W trakcie szkolenia starała się pokazać bibliotekarzom, że zajęcia językowe nie muszą być wcale nudne i monotonne. Poznawanie zawiłości języka polskiego może być dla dzieci przyjemne i satysfakcjonujące, jeżeli rozbudzimy w nich pasję badacza, odkrywcy. Bibliotekarze mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział w spotkaniu dr Małgorzaty Iwanowicz z zaproszonymi do biblioteki dziećmi i obserwować jak świetnie się bawią poznając znaczenie słów, zasady pisowni czy nowe związki frazeologiczne. Dr Małgorzata Iwanowicz udowodniła, że można uczyć ortografii i frazeologii wykorzystując dziecięcą wyobraźnię, kreatywność, poczucie humoru i inwencję twórczą. W trakcie szkolenia bibliotekarze poznali wiele form zabaw językowych, które z powodzeniem można wykorzystać w pracy z najmłodszymi czytelnikami, m.in. skojarzenia, zagadki, rymowanie, dobieranie słów (synonimy, antonimy), łączenie obrazków ze słówkami, malowanie słów, naśladowanie dźwięków. Podczas zajęć bardzo wskazane jest korzystanie z różnych rekwizytów i pomocy dydaktycznych, ponieważ pobudzają wszystkie zmysły i przyspieszają proces nauki. Dzieci lubią zwłaszcza różnego rodzaju obrazki i prezentacje multimedialne, jeżeli oczywiście są atrakcyjne, kolorowe i dostosowane do ich wieku. W trakcie szkolenia trenerka pokazała uczestnikom prezentację nt. „Bajkowych słowników”, która podobała się zarówno dzieciom zaproszonym do gorzowskiej biblioteki jak i bibliotekarzom. Zwieńczeniem szkolenia było powstanie banku pomysłów i inspiracji do projektowania zajęć bibliotecznych poświęconych słownikom.

Ogółem w szkoleniu wzięło udział 25 bibliotekarzy (20 z bibliotek gminnych i 5 z WiMBP w Gorzowie Wlkp.). Warsztaty zostały wysoko ocenione przez uczestników, którzy docenili zwłaszcza profesjonalizm trenerki oraz możliwość praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności podczas pracy z dziećmi.

 

Anna Królewicz – Spętany,

kierownik Działu Instrukcyjno – Metodycznego

 

 

 

Spotkanie dr Małgorzaty Iwanowicz z dziećmi zostało zorganizowane w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki we współpracy z Instytutem Książki.