Wakacje z Gminną Biblioteką Publiczną w Bogdańcu

Bibliotekarz gorzowski

Wakacje to czas odkrywania nowych miejsc i zawierania nowych znajomości. Z Gminną Biblioteką Publiczną w Bogdańcu podróże do magicznych krain są możliwe za sprawą zaskakujących historii zawartych w książkach – wystarczy dodać odrobinę wyobraźni! Tym, którzy lubią aktywną formę spędzenia wolnego czasu, między 25 a 29 czerwca pomogliśmy wcielić się w role Poszukiwaczy Wakacyjnych Przygód, dzięki udziale w zajęciach animacyjnych dla dzieci, prowadzonych przez Katarzynę Chorążyczewską. Punktem wyjścia do każdego spotkania było spotkanie z inspirującą literaturą, by w następnej kolejności oddać się wakacyjnemu szaleństwu w kreatywny, niebanalny sposób.

Pierwszy dzień Wakacji w bibliotece upłynął nam w indiańskiej atmosferze. Po części integracyjnej, w naszej grupie utworzyły się dwa plemiona: Złotego Prestiżu oraz Plemię Sokoła. Każde z plemion wybrało wodza i okrzyk plemienny, nadało członkom indiańskie imiona, a także… zbudowało własną wioskę! W ten sposób przed biblioteką powstało tipi oraz szałas, które w następnej kolejności zostały udekorowane własnoręcznie wykonanymi łapaczami snów. Nie obyło się bez tworzenia pióropuszy i malowania barw wojennych. Plemiona wysłuchały także minirecitalu w wykonaniu przedstawicielki Odległego Plemienia – Zosi Karpowicz oraz fragmentów bajki Pocahontas w wersji Disney’a, która została porównana z jej animowaną wersją. Całość zakończyła bitwa obu plemion, w wyniku której zawarto rozejm.

Niekiedy zupełnie nie mamy pojęcia, jak dużą dozę wiedzy można zaczerpnąć z książek. Tak było drugiego dnia, kiedy to uczestnicy Wakacji w bibliotece postanowili dowiedzieć się czegoś więcej na temat stolarstwa, obróbki drewna i renowacji mebli. Znalezione między kartkami informacje stały się inspiracją do odnowienia starych krzeseł. Młodzi adepci sztuki stolarskiej najpierw podjęli się żmudnej czynności szlifowania i szpachlowania ubytków, by w następnej kolejności przemienić zupełnie wygląd krzeseł. Za sprawą użycia jasnych pastelowych kolorów, mocniejszych akcentów kolorystycznych oraz nowych obić na siedziskach, meble zyskały ciekawy, prawdziwie dizajnerski wygląd.

Jak na Poszukiwaczy Wakacyjnych Przygód przystało, trzeci dzień Wakacji w Bibliotece przeznaczyliśmy na wyprawę do… Parku Dinozaurów! Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zgłębienia literatury przedmiotu – wszak książek o tych prehistorycznych stworach w bogdanieckiej bibliotece nie brakuje. Tak oto, naładowani dodatkową porcją wiedzy, ruszyliśmy w kierunku bogdanieckiego dworca kolejowego, aby szynobusem dotrzeć do Nowin Wielkich. Co to była za podróż! Wielu z nas podróżowało tym środkiem lokomocji po raz pierwszy. Na miejscu czekała na nas moc atrakcji, m.in. ścieżka edukacyjna przybliżająca żywot prehistorycznych zwierząt, czy zabawa na placu zabaw. Nie obyło się bez chwili ochłody w ten jakże upalny dzień – tu ratunkiem okazały się pyszne lody. Przed podróżą powrotną zagraliśmy jeszcze w Peronowe Kalambury – śmiechu było co niemiara!

Nasze czwarte wakacyjne spotkanie poświęciliśmy na omówienie ważnego tematu, jakim bez wątpienia jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Dzień rozpoczęliśmy od przeglądu tematycznej dziecięcej literatury – uczestnicy z ochotą podjęli się głośnego czytania kolegom i koleżankom. Następnie mieliśmy wyruszyć do remizy strażackiej, jednak tuż przed naszym wyjściem usłyszeliśmy dźwięk strażackiej syreny, a tuż po nim sygnał strażackiego wozu. Wobec wyjazdu strażaków na pilną interwencję, zmieniliśmy wiec plan działania i zdecydowaliśmy, że pierwszym punktem programu będzie wizyta w siedzibie Nadleśnictwia Bogdaniec. Tam w tajniki zawodu leśniczego wprowadziła nas pani Aldona Bernacka, która pokazała nam mechanizmy monitorowania lasów na wypadek zaistnienia pożaru, ale też leśną ścieżkę edukacyjną. Jednak największą atrakcją okazał się być… samochód strażacki Nadleśnictwa Bogdaniec! Wizyta w instytucji zakończyła się pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz zabawą na placu zabaw. W drodze powrotnej postanowiliśmy sprawdzić, czy strażacy wrócili już z wyjazdu – szczęście nam sprzyjało, bo zastaliśmy w remizie naczelnika OSP Mariusza Kuleszę i mogliśmy z bliska zobaczyć specjalistyczny sprzęt używany przez strażaków do gaszenia pożarów! Wejście do wnętrza wozu strażackiego było dla wszystkich wielkim przeżyciem. Podziękowaliśmy za ugoszczenie nas w remizie i wyruszyliśmy dalej, na… lody! Była to miła ochłoda po dniu pełnym gorących, pożarniczych wrażeń.

Ostatni dzień zajęć był czasem wytężonej aktywności fizycznej. Spotkanie rozpoczęliśmy od przeglądu tematycznej dziecięcej literatury, aby po chwili oddać się porządnej rozgrzewce, którą dla uczestników poprowadziła wolontariuszka, Maja Domańska. Chwilę potem w ruch poszła chusta animacyjna, a następnie na placu przed biblioteką został rozegrany… mecz piłki nożnej! Nie obyło się także bez kilku konkurencji w ramach wyścigów rzędów. Zwycięska drużyna jako pierwsza mogła wziąć udział w losowaniu atrakcyjnych nagród. Alternatywą dla aktywności sportowej była możliwość malowania na specjalnie przygotowanej folii – przy tym zadaniu uczestnicy uwolnili swoje talenty plastyczne! Całość zakończyła się wręczeniem pamiątkowych dyplomów, nadających dzieciakom tytuł Poszukiwaczy Wakacyjnych Przygód.

Dziękujemy dzieciom za wspaniały czas, za ich kreatywność i pomysłowość. Do zobaczenia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu!

Katarzyna Chorążyczewska
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu