XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Bibliotekarz gorzowski

Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od roku 2004 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 8-15 maja, a świętowanie rozpoczęło się w Dniu Bibliotekarza. Tydzień Bibliotek ma na celu podkreślanie roli czytania, bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji, zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Warsztatami dedykowanymi dzieciom pt. Biblioteka marzeń rozpoczęliśmy XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bogdańcu. Okazało się, że zdaniem uczestników wymarzona przestrzeń biblioteczna powinna być przytulna niczym rodzinny dom, mieć okna 3D i balkon, a w jej otoczeniu musi znaleźć się plac zabaw oraz basen z lodowiskiem. Miejmy nadzieję, że kiedyś marzenia naszych czytelników się spełnią, tym bardziej, że w najbliższym czasie naszą bibliotekę czeka gruntowna przebudowa.

Następnego dnia, podczas spotkania Kościoły w Gminie Bogdaniec słuchacze zostali zaskoczeni masą ciekawych informacji, przekazanych podczas wykładu pana Eugeniusza Cytlaka. Dowiedzieliśmy się na przykład, który z gminnych kościołów ma najstarszy rodowód oraz która świątynia została wzniesiona dzięki interwencji cesarza Napoleona. Opowieści pana Eugeniusza dopełniła wystawa akwareli pani Urszuli Kołodziejczak.

10 maja wraz z bogdanieckim Klubem Kobiet Kreatywnych otworzyliśmy na terenie biblioteki Zakład zakładek. W ruch poszły szydełka, dziurkacze, kolorowe papiery i wyobraźnia. Aż miło przerwać czytanie, gdy mamy pod ręką taką zakładkę! Akcję powtórzono w kolejnym tygodniu, kiedy to w GBP gościliśmy podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Krzyszczynce.

Natomiast w sobotę zorganizowaliśmy akcję Szafing party. Było to wydarzenie polegające na wymianie lub sprzedaży przedmiotów, będących własnością wystawcy, np. ubrania, zabawki, książki, płyty, biżuteria, dekoracje – używane lub nowe. Jeśli ktoś chciał wyszukać dla siebie “nowej” torebki, albo zyskać komplet biżuterii, to tego dnia biblioteka była do tego najlepszym miejscem.

Kolejny tydzień także obfitował w ciekawe propozycje. 14 maja punktualnie o godzinie 10:00 w siedzibie GBP rozpoczęło się wydarzenie Czytelnia pod chmurką. Wprawdzie kapryśna pogoda pokrzyżowała nam nieco plany i tym samym czytelnia przeniosła się pod dach, ale nie przeszkodziło to dzieciom w odwiedzeniu gmachu biblioteki. Było to spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Szwajlik, podczas którego przedszkolaki ze wszystkich gminnych przedszkoli poznały wiersze z książki „Wesoła orkiestra”. W drugiej części natomiast,  wybrzmiała historia powstania w getcie warszawskim, zatytułowana Wszystkie moje mamy autorstwa Beaty Piątkowskiej, którą przeczytał wyjątkowy gość z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta – pani Kamila Dzwonkowska. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji “Cała Polska czyta dzieciom” oraz “Akcji Żonkile” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Akcja zakończyła się wręczeniem gościom pamiątkowych balonowych żonkili, a każde dziecko zostało obdarowane żonkilową broszką i żółtym balonikiem.

Tego samego dnia mieszkańcy naszej gminy, ale i goście przyjezdni, uczestniczyli w Obywatelskim spacerze, podczas którego skonfrontowaliśmy współczesny wygląd Bogdańca z tym zachowanym na przedwojennych pocztówkach i fotografiach. W rolę przewodnika wcielił się pan Eugeniusz Cytlak, który tak zainteresował spacerowiczów swoimi opowieściami, że spacer trwał niemal trzy godziny! Akcja cieszyła się takim zainteresowaniem mieszkańców, że postanowiliśmy zorganizować drugą edycję Spaceru, tym razem w ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 7 września o godz. 15:00. Już teraz serdecznie na nie zapraszamy!

XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek zakończył się zajęciami plastycznymi dedykowanymi dzieciom, podczas których najmłodsi zapoznali się z treścią bajki, a następnie stworzyli pracę plastyczną, która zilustrowała fragment nowo poznanego utworu.

 

Katarzyna Chorążyczewska
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu