Talenty są wśród nas

Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Santok „Pomocna Dłoń”, a szczególnie pani prezes Aliny Nowak. Chodziło o rozbudzenie talentów artystycznych mieszkańców gminy Santok. Ażeby im było raźniej, do współpracy poproszono członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie od lat prowadzone są warsztaty artystyczne. Projekt nosił tytuł „Ziemia Gorzowska słowem i pędzlem malowana”, a jego efektem jest książka „Z tej ziemi”.

*

Temat projektu „Ziemia Gorzowska słowem i pędzlem malowana” rozumiemy szeroko. Jesteśmy z tej ziemi. Ta ziemia daje nam nie tylko bezpośredni kontakt z przyrodą, ale inspiruje, rozbudza intelektualnie i artystycznie. Ona nas tworzy w takim samym stopniu, w jakim my ją tworzymy – napisano na tylnej okładce. Zamieszczone w książce teksty literackie i prace plastyczne pokazują dużą różnorodność lokalnych inspiracji. Aniela Kosik z Santoka zrobiła sobie spacer po wsi i porównała to, co teraz widzi, do wspomnień z lat młodości. Bo jest stąd i pamięta Santok sprzed lat. Barbara Adamiszyn teraz z Gorzowa, a rodem z Warszawy, wspomina szczęśliwe dni w restauracji „Wenecja”, wizytę w domu Włodzimierza Korsaka, a na przykładzie drobnych z pozoru zdarzeń pokazuje, jak wrastała w Gorzów.

Lucyna Miosga, autorka dwóch wydanych książek literackich, a także poradników, ze swojego środowiska czerpie pomysły na pokazanie ambiwalencji postaw w „Dialogach rodzinnych”. Józef Skabardis z Gorzowa opowiada do związkach człowieka ze zwierzętami, konkretnie z psami.

W książce znajdują się jeszcze wiersze i opowiastki Krystyny Dziewiałtowskiej-Gintowt, Janiny Jurgowiak, Ewy Koniecznej, Mariana Krzyżostoniaka i Krystyny Woźniak.

*

Dokonania plastyczne pokazane są na zdjęciach: jak plastycy pracowali w santockiej bibliotece, jak po raz pierwszy wystawili swoje prace przyczepione do sznurków. W książce są rysunki inspirowane słowami, są pejzaże nas otaczające wykonane grubą kredką lub farbami olejnymi, a nawet kilimy utkane z wykorzystaniem roślin z ogródka. Autorkami tych prac są; Krystyna Dziewialtowska-Gintowt, Magda Hrebeniak, Halina Jankowska, Anna Kowala-Nadolna i Teresa Mika.

*

Do książki włączono również prace dwóch artystów mocno z Santokiem związanych. Jerzy Gąsiorek – ceniony plastyk i poeta – prezentuje się tu wspomnieniem związanym z jego wieżą stojącą na stoku santockiego wzgórza, pokazuje, ile ciężkiej pracy wymagało doprowadzenie tej wieży do obecnego stanu, bo teraz jest ona pracownią artysty z ekspozycją jego sztuki. I jak jedni ją cenią, a inni niszczą.

W warstwie ilustracyjnej dominują prace malarskie artysty Wojciecha Plusta, mieszkańca gminy Santok, głęboko osadzonego w santockich klimatach, dla niego zawsze inspirujących. Dla amatorów jego malarstwo winno być nie tyle celem, bo każdy maluje trochę inaczej, ale przesłaniem, żeby z taką dojrzałością traktowali sztukę, jak to robi Wojciech Plust.

*

Każdy, kto tworzy, chciałby zobaczyć swoje utwory literackie wydrukowane, a prace plastyczne zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców. Wydanie ich w formie książki daje satysfakcję twórcy. Ta książka pokazuje, że osób utalentowanych jest naprawdę duże, że mieszkają one nie tylko w dużych centrach kulturalnych, ale także w małych miejscowościach, na przykład w Santoku. I że warto otoczyć opieką tych, którzy po raz pierwszy mieli odwagę się publicznie pokazać, a za jakiś czas opublikować następne prace zrodzone „Z tej ziemi”.

 

***

„Z tej ziemi”. Twórczość literacka i graficzna mieszkańców gminy Słońsk i Gorzowa Wielkopolskiego zebrana w ramach projektu „Ziemia Gorzowska słowem i pędzlem malowana”. Wyd. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Santok „Pomocna Dłoń” i Uniwersytet Trzeciego Wieku z Gorzowa Wielkopolskiego, red. Krystyna Kamińska, Gorzów-Santok 2022, 78 s.

Projekt dofinansowany z środków Urzędu Miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim.