14.07.2017

Literackie Centrum Krea(k)tywności – Niecodzienne biblioteki

Pierwsze dwa tygodnie Literackiego Centrum Krea(k)tywności już za nami. W dniach od 3 do 14 lipca 2017 roku uczestnicy projektu przekonali się, że biblioteki to niecodzienne miejsca, w których  można spędzić krea(k)tywne wakacje! Młodzi czytelnicy swoją przygodę rozpoczęli wraz z Olimpiadą biblioteczną, która odbywała się w filiach miejskich dla dzieci. Po rozgrzewającym treningu młodych i prężnych umysłów uczestnicy olimpiady podjęli rzucone wyzwanie i zmierzyli się z przygotowanymi konkurencjami. Literackie kalambury, zagadki, quizy, rebusy, poszukiwania zaginionej pozycji, a nawet klasyfikacja książek dziecięcych to pestka dla bibliotecznych olimpijczyków, którzy na zakończenie igrzysk zostali nagrodzeni dyplomami – kolorowankami!

 

Zwieńczeniem pierwszego tygodnia wakacyjnej przygody w bibliotece były warsztaty kreatywnego pisania „Lekkim piórkiem” przeprowadzone 7 lipca przez grupę Loesje. Kilkugodzinna zabawa słowem zaowocowała niepowtarzalnymi historiami, prezentowanymi z uśmiechem przez autorów zainspirowanych do twórczego działania. Niemniej aktywnie rozpoczął się kolejny tydzień w niecodziennych bibliotekach, którego początek wyznaczyły warsztaty rysowania komiksów „Dymki w bibliotece”. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak w kilka chwil wykreować bohatera komiksowej opowieści, poznali również triki pozwalające sprawnie rysować, dzięki czemu w mgnieniu oka powstały ciekawe prace. Jedno jest pewne – 10 i 11 lipca na długo pozostaną w pamięci uczestników projektu.  Podobnie jak gry i zabawy pod osłoną nocy, czyli „Nocne book party”, które odbyło się 13 lipca. Poprowadzona przez autora serii książek detektywistycznych dla młodzieży zabawa okazała się niemałym wyzwaniem dla umysłu i ciała. 

 

To nie koniec przeprowadzonych atrakcji. W ramach pierwszego bloku tematycznego w filiach dziecięcych powstały imponujące projekty biblioteki marzeń wykonane w formie kolażu, pięknych rysunków, a nawet… budowli z książek! Nie zabrakło również gier i zabaw bibliotecznych. Dla miłośników planszówek zorganizowany został Turniej Gier Planszowych. Przeprowadzono również wyjątkową grę, w której planszą okazała się cała biblioteka! Zadbano także o fanów tanecznych zmagań, dla których przygotowano zabawy z hula-hop.

 

Wraz z początkiem wakacyjnego projektu swoją premierę miało interaktywne opowiadanie paragrafowe „Na ratunek książkom” publikowane na bibliotecznym blogu. Ogłoszono także dwa konkursy: plastyczny „Pocztówka z podróży” oraz literacki „Co było dalej?”. Rozpoczęto również akcję „Zasmakuj w książkach”, w ramach której czytelnicy degustują książki beletrystyczne i popularnonaukowe. Do końca lipca trwa także plebiscyt na najchętniej czytaną książkę dziecięco-młodzieżową.

 

 

Projekt Literackie Centrum Krea(k)tywności dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Aleksandra Rakoca

Fot. K. Ligocki i inni