Jak to z cukrem było

Zdjęcie startowe – prelegent Marian Nowaczyk i grupa młodzieży.

23.04.2024r. w filii 4 odbyło się spotkanie z udziałem Mariana Nowaczyka, mieszkańca Deszczna, który opowiedział o tym, jak wynaleziono cukier, gdzie był produkowany oraz zaprezentował wystawę materiałów związanych z Cukrownia w Zdunach, w której długie lata pracował. Wystawa zawierała wiele ciekawych dokumentów, książek i materiałów związanych właśnie z cukrem. Do niewątpliwych atrakcji należały głowy cukrowe, czy też „Księgi wyceny budynków cukrowni dla ubezpieczyciela od ognia w Magdeburgu”, które pochodziły nawet z 1892 roku.

Oto kilka informacji przekazanych przez pana Mariana  na spotkaniu:

– produkcję cukru rozpoczęto już 500 lat p.n.e. w Indiach , z trzciny cukrowej – rośliny pochodzącej prawdopodobnie z regionu Indonezji.

–  cukier ma wysoką wydajność kaloryczną . Z jednego hektara buraków cukrowych otrzymuje się trzy razy więcej kalorii niż z jednego hektara pszenicy.

– cukier świetnie się przechowuje i łatwo transportuje. Te zalety cukru pozwalały z łatwością nakarmić robotników, którzy przy mocno posłodzonej szklance herbaty zdolni byli pracować kilka godzin.

W pogadance uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gorzowie Wielkopolskim.