28.07.2017

Literackie Centrum Krea(k)tywności – Z dziennika pokładowego

Morskie opowieści, zaciekłe bitwy, wyprawy w nieznane – wszystko to znalazło swoje miejsce w wyjątkowym dzienniku pokładowym. Uczestnicy Literackiego Centrum Krea(k)tywności w dniach od 17 do 28 lipca 2017 roku zapisali w nim niezapomniane przygody… z załogą pirackiego okrętu! Pierwszą z nich był rejs zabytkowym lodołamaczem „Kuna” po Warcie, który odbył się 18 lipca. Młodzi żeglarze z niekłamaną radością zwiedzali pokład, a także tajemnicze pomieszczenia pod nim. Nie straszne im były dźwięki syren ani prowadzenie statku! Uczestnicy rejsu bezpiecznie zacumowali „Kunę”, by podczas zajęć „Piraci do abordażu!” spotkać rozbitków z załogi kapitana Mongarda Nożyce.

 

W ramach nietypowej szkółki pirackiej, która trwała od 24 do 26 lipca, młodzi czytelnicy doskonalili umiejętność posługiwania się kordelasem, trenowali celność strzałów oraz zwinność godną ośmiornicy. Stawili również czoła wygłodniałym rekinom, stoczyli niezliczone bitwy na kule armatnie oraz stworzyli wyjątkową grę strategiczną, dzięki której do perfekcji opanowali podbijanie wrogich okrętów, a załoga „Sokoła” zyskała prawdziwych wilków morskich! Zwieńczeniem pirackich potyczek była „Wyspa skarbów” – wyjątkowa gra biblioteczna, podczas której, 28 lipca, młodzi piraci podjęli trud pokonania niebezpieczeństw suchego lądu, by odnaleźć upragniony skarb i sprawiedliwie podzielić łup!

 

Pirackie załogi zawitały również do portów filii miejskich, gdzie zakotwiczyły wyjątkowe okręty zbudowane z książek, kartonów, czy gazet.  Po utworzeniu Kodeksu Pirata i uroczystych przysięgach przystąpiono do licznych zabaw. Aby nuda nie wkradła się na pokład młode wilki morskie wypełniały czas pirackimi grami zręcznościowymi. Po własnoręcznym przygotowaniu plansz uczestnicy zajęć karmili wygłodniałe rekiny oraz atakowali wrogie bandery. Podjęli także wyzwanie planszowej gry „Kraken”, podczas której wykonywali rozmaite zadania ukryte w zakątkach biblioteki. Nie zabrakło również przeciągania liny, gry w kubki, zwinnych zabaw z hula-hop, a także zmagań podczas sztormów i dryfowania na tratwach w otoczeniu rekinów.  W rytmie szant pirackie załogi wykonywały wyjątkowe ścianki fotograficzne, a także niestrudzenie poszukiwały skarbów, którymi okazały się pirackie akcesoria i książki o morskich rozbójnikach.  

 

Wesołe załogi z chęcią kosztowały również słowo pisane w ramach akcji „Zasmakuj w książkach”. Szczególne miejsce w ramach bloku tematycznego „Z dziennika pokładowego” miały książki o tematyce pirackiej m.in. „Wyspa skarbów”, czy cykl „Piraci do abordażu!”. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzał także trwający do końca lipca plebiscyt „Najlepiej sprzedane, najchętniej czytane” na najbardziej popularne książki dziecięco-młodzieżowe.  

 

Projekt Literackie Centrum Krea(k)tywności dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Aleksandra Rakoca

Fot. K. Ligocki i inni