WYSTAWA – TERESA TARCZYŃSKA – MALARSTWO

Dnia 10 marca 2011 roku w naszej Książnicy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Teresy Tarczyńskiej. Wernisaż otworzył występ artystyczny uczennicy Szkoły Muzycznej zaproszonej na wystawę przez artystkę. Muzyka łagodzi obyczaje, ale w wypadku malarstwa Teresy Tarczyńskiej uwypukliła optymistyczne podejście artystki do świata, bowiem tematyką jej obrazów jest natura. Na większości płócien podziwialiśmy kwiaty, a także pejzaże. Wystawa stała się okazją do spotkania przyjaciół i znajomych artystki. Liczne wpisy do kroniki upamiętniające wernisaż świadczą o akceptacji  talentu i pasji Teresy Tarczyńskiej. Wystawa udostępniona była zwiedzającym do 5 kwietnia, przez cały czas trwania wzbudzała wiele pozytywnych emocji.  Wiemy, bo mieliśmy jako organizatorzy sygnały i pośredniczyliśmy w kontakcie z artystką osób zainteresowanych kupnem jej obrazów. Teresa Tarczyńska o sobie.

Maluję cyklicznie od ponad 30 lat. W latach 1997-2002 studiowałam wychowanie plastyczne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Byłam uczestnikiem kilku plenerów malarskich: Ustrzyki Dolne, Kazimierz nad Wisłą, Sława. Kwiaty, pejzaże i portrety to główne tematy moich prac. Wybieram techniki tradycyjne: olej, akryl i pastel. Eksperymentuję również z technikami własnymi. Jestem instruktorem decoupage – prowadzę kursy, warsztaty. Malarstwo jest dla mnie życiową przygodą: nie żyję z niej lecz dla niej. Kilka ze swoich obrazów prezentowałam w 2008 roku na indywidualnej wystawie w salonie wystawienniczym ‘PEGENIG” SA w Zielonej Górze.

Artystka zaprezentowała na wystawie kilka przedmiotów zdobionych przez siebie techniką decoupage’u i ciekawie opowiedziała o technice zdobienia znanej już od XII wieku. Jako instruktor decoupage prowadzi charytatywnie zajęcia zdobienia przedmiotów z dziećmi z Domu Dziecka. Większość obrazów wystawionych na wystawie pochodziła ze zbiorów prywatnych rodziny artystki  przyjaciół i znajomych. W rozmowie pani Teresa Tarczyńska nie ukrywała, że wystawa stała się mobilizacją do twórczej pracy nad nowymi obrazami, które chciałaby zaprezentować publiczności. Czekamy i zapraszamy do Galerii „Pod Kopułą” Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp.