Kreatywne sploty

Bibliotekarka siedzi przy sztaludze i pokazuje kursantkom jak się robi węzeł w makramie. Uczestniczki stoją dookoła i uważnie patrzą.

Co można zrobić ze sznurków i patyka? Przekonały się o tym uczestniczki naszych warsztatów. W czwartkowe popołudnie (09.05.2024r.) w Filii nr 1 w ramach Tygodnia Bibliotek odbyły się zajęcia z makramy – sztuki wiązania sznurka w różne wzory i kształty.

Makrama jest techniką, która nie wymaga żadnych narzędzi, ale trzeba wykazać się cierpliwością, zręcznością i wyobraźnią.

Technika wiązania sznurków przedostała się do Europy z Bliskiego Wschodu, a samo słowo makrama pochodzi z języka arabskiego, w którym oznacza ozdobny węzeł lub frędzle.

Współcześnie makrama przeżywa prawdziwy renesans i jest uznawana za jedną z form rękodzieła. Pasuje do stylu rustykalnego oraz boho, które stały się bardzo modne w ostatnich latach.

Popularność tego elementu wystroju wnętrz i zorganizowanie w Filii nr 1 warsztatów „Makrama ścienna – kwietnik”, idealnie wpasowały się w hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek – „Biblioteka – miejsce na czasie”. Zajęcia, które przeprowadziła bibliotekarka Izabela Kryś, cieszyły się sporym zainteresowaniem, a wśród uczestniczek znalazły się zarówno stałe czytelniczki naszej filii, jak i mieszkanki Gorzowa z dalszych części miasta.

Na zajęciach kursantki poznały bazowy węzeł – tzw. płaski lub tkacki oraz nauczyły się sztuki wyplatania makramy. I choć początki nie były łatwe, to finalnie powstały przepiękne i bardzo finezyjne kwietniki. Dużym zaskoczeniem był kwietnik na dwie doniczki wykonany przez najmłodszą uczestniczkę zajęć, Okazało się, że makrama wciąga i pobudza kreatywność!

Dwugodzinne  warsztaty dostarczyły uczestniczkom wielu pozytywnych emocji oraz inspiracji do dalszej twórczości. Padły też zapytania o kolejne spotkania.

Cieszymy się, że dzięki zajęciom trafiły do nas panie, które po raz pierwszy odwiedziły naszą Filię nr 1. Możemy uznać, iż ideę przewodnią „Biblioteka – miejsce na czasie” udało nam się wprowadzić w życie.

Tekst: I. Kryś

Zdjęcia: I. Kryś, J. Karaśkiewicz