Wernisaż wystawy malarstwa, grafiki, witraży Iwony Mazur pt. Elementy architektury secesyjnej

W dniu 30.01.2019 r., w holu biblioteki, odbył się wernisaż malarstwa, grafiki, witraży Iwony Mazur pt. Elementy architektury secesyjnej.

W dniu 30.01.2019 r., w holu biblioteki, odbył się wernisaż malarstwa, grafiki, witraży Iwony Mazur pt. Elementy architektury secesyjnej. Autorka prac zaprezentowała wybrane przez siebie detale architektoniczne z budowli secesyjnych zachowanych w naszym mieście. Opowiadając o swojej pasji i zainteresowaniach, zaprosiła uczestników spotkania na spacer po mieście szlakiem pięknej architektury secesyjnej. Po wernisażu uczestnicy zwiedzili zabytkową willę Hansa Lehmanna, podziwiając jej  reprezentacyjne wnętrza i w oryginale obejrzeli elementy, które uwieczniła w swoich pracach autorka. Zwiedzanie przyczyniło się też do dyskusji na temat historii Gorzowa Wielkopolskiego, dawniej Landsberga, i jego mieszkańcach.

Iwona Mazur –  Ambasadorka –  GORZÓW # Stąd Jestem

Malarka, wizażystka – stylistka makijażu. Projektuje i tworzy stylową odzież, dodatki modowe, biżuterię oraz fantazyjne, bogato zdobione nakrycia głowy. Spełnia się w różnorodnych technikach malarskich, maluje: olejem, temperą, akrylami, akwarelami, farbami witrażowymi. Tworzy grafiki, rysuje, szkicuje oraz pisze ikony. Prowadzi warsztaty z malarstwa witrażowego dla dzieci i dorosłych. Była ilustratorką tomików wierszy Beaty Patrycji Klary -,,Witraże,, i ,,Imaginacje, Autorką projektów dla Poczty Polskiej: datownika okolicznościowego z Lodołamaczem Kuna oraz serii kartek ,,Kościoły innowyznaniowe i katolickie w Gorzowie Wielkopolskim,, W swoich pracach często przedstawia uroki, zabytki oraz architekturę swojego rodzinnego miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Wystawy :

–  Filia nr 4 WiMBP – Galeria Słoneczna

,,Malarstwo w różnej postaci,, ( styczeń – marzec 2016 r. ),

–  Filia nr 14 WiMBP  – ,,Malarstwo różnorodne – 30 lecie twórczości,,

( kwiecień – wrzesień 2017 r. )

–  WiMBP im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim –

,,Gorzowskie Witraże w Malarstwie – miniatury,, ( styczeń 2018 r. ),

–  Filia nr 14 WiMBP ,,Gorzów w witrażach, grafice i malarstwie,,

( kwiecień – sierpień 2018 r. ),

–  WiMBP im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim –

,,Secesja w Gorzowie” – witraże, grafika, malarstwo,, ( styczeń-luty 2019 r. ).

,,Secesją nazywamy styl, który kwitł we wszystkich sztukach plastycznych na przełomie XIX i XX wieku. Styl ten posługiwał się linią, zwłaszcza linią falistą o niespokojnym rytmie. Lubował się w asymetrii, w niezwykłych proporcjach. Gustował w tym, co pionowe, smukłe, lekkie i przezroczyste, w wielkich pustych powierzchniach, w bladych, stłumionych lub łagodnie mieniących się tonach. Uwielbiał świat organiczny. Secesja trwała krótko. Jej zaczątki kształtują się w latach osiemdziesiątych XIX wieku w Anglii. Okres szczytowy secesji przypada na dekadę 1892 – 1902 w jej głównych ośrodkach, natomiast na prowincji sztuka secesyjna w różnych swoich odmianach przetrwała do roku 1914. Secesja była fenomenem niezwykle zróżnicowanym,,

Lucyna Giesen, Architektura Secesyjna w Gorzowie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna  im. Zbigniewa Herberta 2009.