Szlak atrakcji turystycznych Pojezierza Myśliborskiego : przewodnik

 

 

 

 

 

 

Szlak atrakcji turystycznych Pojezierza Myśliborskiego : przewodnik / [koncepcja i red. Arkadiusz Rutkowski ; oprac. tekstów Kamil Ciesielski]. – Szczecin : Infoman, [2007]. – 39 s. : il. kolor. ; 21 cm.

 

Fragment publikacji:

Z Dębna do Myśliborza
Na Pojezierzu Myśliborskim możemy wyróżnić dwa duże ośrodki miejskie – Myślibórz i Dębno. To jednocześnie stolice dwóch gmin o tych samych nazwach. Proponujemy więc Państwu wycieczkę po szlaku, który odkryje walory tego regionu.
Szlak rozpocznie się w Dębnie – mieście znanym między innymi jako Stolica Polskiego Maratonu. Jego renoma już dawno przekroczyła granice naszego kraju. Poznacie Państwo ciekawe zabytki i historię tego miasta. Z pewnością natchnie to Państwa do przeżycia takiej przygody.
Dębno
Miasto położone jest na południu Pojezierza Myśliborskiego nad Rzeką Kosą i jeziorem Lipowo. Początkowo osada słowiańska, a od 1232 roku własność zakonu templariuszy ze swoją komandorią w Chwarszczanach – około 7 kilometrów na południowy – zachód od centrum Dębna. Później pod zwierzchnictwem joannitów, a w końcu i Krzyżaków – 1402-1454. Świadectwa obecności rycerzy zakonnych nie przetrwały jednak do dnia dzisiejszego. Wprawdzie templariusze wznieśli tu świątynię jeszcze w XIII wieku – ze względu na zły stan budowli w XIX postanowiono o jej rozebraniu.
Od XIV wieku Dębno leżało w granicach Nowej Marchii, co ciekawe nigdy nie zostało otoczone murami,
mimo iż stanowiło dla margrabiów ważny ośrodek gospodarczy. Dobrze rozwinięte miasto chronione było jedynie fosą i naturalnymi przeszkodami, jak jezioro.
Od XVI wieku w Dębnie zaczął rozwijać się przemysł tkacki i sukienniczy, a dwa kolejne stulecia obrodziły w przeszło 130 warsztatów tkackich. Niektóre z budynków zachowały się do dziś. Jednym z nich jest fabryka sukna Juliusa Jahna z 1853 roku. Jej produkty eksportowano, między innymi do Danii, Palestyny, czy Ameryki.
Przy dzisiejszej ulicy Armii Krajowej możecie Państwo podziwiać odrestaurowane kamienice Juliusza Neumanna z końca XIX wieku.
W 1872 roku uruchomiono tu drukarnię, która wydawała czasopismo dla ówczesnego powiatu chojeńskiego, a także szereg specjalistycznych publikacji, które osiągnęły ogólnokrajowy zasięg. W 1891 roku budynki otrzymały piękną fasadę wykonaną z piaskowca. Twórcą projektu okazał się architekt z Berlina. Dziś, po restauracji, cieszą oko mieszkańców i turystów odwiedzających Dębno.