Świąteczne „Podróże po Francji”

Na spotkaniu z kulturą francuską gościliśmy 18 grudnia uczniów z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 20.

Na spotkaniu z kulturą francuską gościliśmy 18 grudnia uczniów z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 20. Jolanta Plust z  gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża opowiedziała o tradycjach bożonarodzeniowych we Francji. W Alzacji i Lotaryngii, gdzie żywa jest tradycja patrona – św. Mikołaja, dzieci obdarowywane są specjalnymi prezentami z okazji 6 grudnia (St-Nicolas, Mikołajki). Są to tradycyjne pierniki a całe rodziny w Lotaryngii  uczestniczą tego dni w procesjach ku czci  św. Mikołaja. W Lyonie tradycją jest Święto Świateł (La Fête des Lumières). Ta wyjątkowa tradycja wypływająca z wdzięczności Maryi nakazuje,  aby 8 grudnia w każdym domu były zapalone świece na zewnątrz wszystkich okien. Festiwal Świateł obejmuje także inne działania w oparciu o światło i zwykle trwa cztery dni, ze szczytem aktywności występującej w dniu 8 grudnia. Rozświetlony przez lampy, iluminacje, specjalne oświetlenie Lyon na kilka dni przechodzi bajkową metamorfozę.

We Francji brak jest tradycji wieczerzy wigilijnej. Francuzi po Pasterce jedzą indyka nadziewanego jadalnymi kasztanami a 25 grudnia popularne są uroczyste obiady w  rodzinnym gronie. Święta,  jak na całym świecie, uległy komercjalizacji. Zachowała się tradycja „La Fête des Rois”- Święta Króli-  6 stycznia. Tego dnia ciasto ( la galette des rois) jest nadziewane kremem migdałowym, w którym ukryta jest mała figurka .  Osoba, która w swoim kawałku ciasta natrafi na nią, zostaje królem lub królową dnia, dlatego wraz z ciastem sprzedaje się w cukierniach korony z papieru. Francuzi szukają tych figurek, które powszechnie kolekcjonują.

Na podsumowanie prelekcji, jako że było to ostatnie spotkanie przed Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie obdarowani zostali piernikami  (nazwa od francuskiego „Père Noël”) i śpiewali kolędy (po francusku rzecz jasna) przy akompaniamencie skrzypiec, na których grała Jolanta Plust!

Joyeux Noël et Bonne Année !!!

Jolanta Karaśkiewicz, Filia nr 1