17.12.2014

Spotkanie Witnickie: Gdy lubuską stolicą była Górzyca

16 grudnia 2014 r. w witnickiej bibliotece odbyło się kolejne ze „Spotkań Witnickich”, które są poświęcone upowszechnianiu wiedzy o regionie. Tym razem czytelnicy wysłuchali wykładu archeologa z Muzeum Twierdzy Kostrzyn  Krzysztofa Sochy „Górzyca – siedziba biskupów lubuskich”.
Górzyca, przedstawiana w Wikipedii jako „wieś o charakterze miejskim” chlubi się historią, której może jej pozazdrościć wiele znaczących miast. Była drugą z trzech stolic biskupstwa lubuskiego i jest bardzo „żyzna” archeologicznie. Archeolodzy badali ją łopatą i georadarem. Wydobyli z ziemi m. in. najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych w Europie brązowych mieczy oraz misę typu terra sigillata z terenów dawnej Galii. Zadaniem badaczy i władz gminy Górzyca jest dokończenie badań oraz odpowiednie udokumentowanie i wyeksponowanie ich wyników.
Poprowadzony ze swadą i humorem wykład był etapem „tournée” kostrzyńskich muzealników, którzy w bibliotekach publicznych upowszechniają wiedzę o historii regionu. Obecny na nim Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn, zapewnił, że takich wydarzeń będzie więcej, bo Kostrzyn to „temat rzeka”. Trzymamy za słowo.

Władysław Wróblewski – MBP w Witnicy