Spotkanie DKK w Filii nr 1 w Gorzowie Wlkp.

Nikt nikogo nie może uwolnić z klatki, nawet lwa. Najważniejsze, żeby nie patrzeć na kraty, a tylko między kratami (William Wharton „Stado”)

Są książki, które mają moc, „Pokój” Emmy Donoghue jest jedną z nich. 18 czerwca 2016 r. czytelniczki z DKK przy Filii nr 1 dyskutowało o tej przejmującej i tragicznej powieści, w której historia opowiedziana jest w niezwykły sposób językiem pięciolatka. Jack to chłopczyk niezwykle pojętny, dobry i przesympatyczny. Jednak tak jak dla nas góry, morza i miasta mają swoje nazwy własne, tak Jack uwięziony ze swoją kochającą Mamą ma  w  Pokoju: Wannę, Szafę, Telewizor i Okno (w suficie) – to cały jego świat. Autorka rewelacyjnie oddała w  książce psychikę dziecka i jego wyobrażenie nieprawdziwego świata z  telewizora, który jest tam ,,na niby", prawdziwy jest tylko  Pokój, a np. Niebo jest w  Nazewnątrz. Młoda kobieta ciągle tęskni za rodziną i wolnością. Planuje ucieczkę, ale czy chłopiec nie znający Nazewnętrza ma szansę poradzić sobie w prawdziwym życiu? Czytelniczki bardzo pozytywnie oceniły „Pokój”. Książka napisana jest w taki sposób, że  momentami wrażliwy czytelnik ma szansę przeżywać emocje Jacka, razem z nim bać się, cieszyć się czy płakać.

J. Karaśkiewicz

 

Po raz pierwszy książka „Pokój” ukazała się na polskim rynku wydawniczym 5 lat temu. Sama powieść autorstwa Emmy Donoghue także została nominowana do wielu nagród. Między innymi Bookera i Orange Prize for Fiction. „Pokój” został zainspirowany historią Elisabeth Fritzl jak również przypadkiem Jaycee Lee Dugard, Nataschy Kampusch i Sabiny Dardenne. Na jej podstawie nakręcono film, pod tym samym tytułem. Został on zauważony przez wielu. Nie tylko przez Amerykańską Akademię Filmową- Oscar 2016 dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej- Brie Larson, ale też przez Brytyjską. Główna aktorka otrzymała również Złote Globy 2016.