Spotkanie DKK w Filii nr 6

Fraszka to ptak szybkiego lotu,
Od błyskawicy – do grzmotu
(Jan Sztaudynger „Fraszka”)

 

Fraszka ma swoje miejsce w literaturze polskiej sięgającej czasów Jana Kochanowskiego i tradycję w twórczości ludowej. Wielkim odnowicielem tego gatunku wiersza jest Jan Sztaudynger.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki Filii 6 z 24 września 2020 r. poświęcone było właśnie postaci poety i satyryka – Jana Sztaudyngera. Okazja była szczególna, bo w tym roku obchodziliśmy 50 rocznicę jego śmierci. Jan Sztaudynger znany jest głownie jako fraszkopisarz.

Sławę przyniosły mi utwory krótkie, jak westchnienie, namiętne jak pocałunki i lekkie jak piórka. I dlatego nazywane „Piórkami” – jak sam kiedyś powiedział – Moim celem było śmieszyć, rozweselać, wyzwalać z kompleksów, a nie zasmucać i zmuszać do smutnych refleksji

Na spotkaniu, w doskonałych nastrojach czytaliśmy fraszki z tomiku „Piórka”, „Krople liryczne”, Śmiesznoty” i „Raptularz zakochanych”. Fraszki frywolne, liryczne o miłości, życiu, przemijaniu, naszych słabościach, małostkowości i naturze człowieka. Autor nie stroni w nich od autoironii, spoglądając z dystansem na własne słabości i niedociągnięcia.

Największą wartością i siłą fraszek jest to, że ciągle są aktualne, bawią nas i uczą. Jeśli chcesz poprawić sobie nastrój, to gorąco polecamy fraszki Jana Sztaudyngera.

                                                       T. Kosiba