27.03.2013

Skomputeryzowana i jak z bajki

Biblioteka Publiczna w nowej siedzibie.
26 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy przeniosła się do większej i wygodniejszej siedziby. Zajmuje teraz dwa frontowe skrzydła w budynku Miejskiego Domu Kultury.
Komputery…
W części wschodniej (dawnej bibliotece) został umieszczony Oddział dla Dzieci, magazyn i biuro. W części zachodniej (dawnej kawiarni) znajduje się Oddział dla Dorosłych, a w nim Wypożyczalnia, Dział Regionalny i Czytelnia. W Czytelni można wygodnie usiąść na kanapie i poczytać prasę lub książki. Po obu stronach Biblioteki Czytelnicy bezpłatnie korzystają z komputerów z dostępem do internetu.
Witnicka biblioteka jako pierwsza w północnej części województwa skatalogowała zbiory w komputerowym programie MakPlus, napisanym w formacie Marc 21. Od ubiegłego roku zarówno biblioteka miejska jak i wiejskie filie wypożyczają książki „czytnikowo”.
Biblioteka prowadzi Dział Regionalny, który gromadzi materiały poświęcone obecnej Ziemi Lubuskiej i dawnej Nowej Marchii. Największa część zbiorów dotyczy Miasta i Gminy Witnica oraz najbliższej okolicy. Należy do niej niedawno skopiowane archiwum Towarzystwa Przyjaciół Witnicy, stworzone przez historyka-regionalistę Zbigniewa Czarnucha, któremu należą się podziękowania za życzliwość. Zasoby „Regionu” służą miłośnikom wiedzy o regionie oraz uczniom i studentom, którzy piszą prace licencjackie i magisterskie.
… i bajki
Oddział dla młodzieży to Ulica Bajki Polskiej, dzieło bibliotekarzy i grona współpracowników. Od strony plastycznej jest dziełem Lucyny Królickiej, instruktora plastyki w Miejskim Domu Kultury. Po  obu stronach Ulicy stoją regały-kamienice z ozdobnymi „ściankami” – attykami. Lucyna Królicka, umieściła na nich ilustracje do polskich bajek, legend i powieści dla młodzieży. Są wśród nich Lubuski Smok, Pan Samochodzik, Słoń Trąbalski i Bazyliszek. Jednym z „domków” jest „Szuflandia” – przemalowane szafy katalogowe, w których mieszkają krasnoludki. Ulica prowadzi do Teatru Kruka Pankraczego, również zaprojektowanego i ozdobionego malowidłami przez Lucynę Królicką. Zbudowali go emerytowany pracownik Fabryki Mebli Jan Matysiak i bibliotekarz Kamil Bujnicki.
Od lat Biblioteka współpracuje ze Środowiskowym Domem Samopomocy i jego terapeutami: Kingą Ambroziak, Katarzyną Kotecką i Justyną Jachimowską. Podopieczni ŚDS,  kierowani przez instruktora Artura Marca, wykonali drewniane podpórki w kształcie wszystkich liter alfabetu. Ta sama ekipa wykonała specjalny regał na Pluszaki Polskie – zabawki przedstawiające bohaterów naszych bajek (myszy, które zjadły księcia Popiela, małpkę Fiki-Miki, tygrysa z wiersza Chotomskiej i in.) Zespół ŚDS pod kierunkiem wolontariuszki Genowefy Hoffmann uszył bibliotece lalki przedstawiające biedronkę, żuka i muchomora – bohaterów znanej bajeczki. Postacie te zainaugurują w Bibliotece działalność Pluszowego Teatrzyku. Najważniejszym pluszakiem jest miś Witniś, ubrany w kubraczek w barwach witnickiej flagi, dar Agaty Mikisz, uczennicy witnickiej podstawówki. Wygodzie młodych czytelników służą dywanik, pufy i poduszki (dzieło niezawodnego ŚDS), stoliki i krzesełka. Nowa siedziba daje Bibliotece nowe możliwości. Planowany jest cykl zajęć „Na Ulicy Bajki Polskiej”. Dla dorosłych będą organizowane Witnickie Spotkania – spotkania z literatami i przedstawicielami różnych dziedzin wiedzy.  Pierwszym takim wydarzeniem będzie wykład archeologa Stanisława Sinkowskiego poświęcony osadnictwu pradziejowemu na terenie Witnicy. Do fotografii pozują siostry Mikisz: Basia (3 lata) i Agatka (8 lat).

Władysław Wróblewski – Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy