“Przyjadę do Ciebie na pięknym koniu”

20 lutego 2020 r. w gmachu Biblioteki Herberta miało miejsce ósme Spotkanie z Reportażem Radiowym. Zaprezentowana została audycja pt. „Przyjadę do Ciebie na pięknym koniu” autorstwa Izabeli Patek, gorzowskiej reportażystki i dziennikarki.

20 lutego 2020 r. w gmachu Biblioteki Herberta miało miejsce ósme Spotkanie z Reportażem Radiowym. Zaprezentowana została audycja pt. „Przyjadę do Ciebie na pięknym koniu” autorstwa Izabeli Patek, gorzowskiej reportażystki i dziennikarki. Bohaterka reportażu to Irena Dowgielewicz – pisarka i poetka, która mieszkała i tworzyła w Gorzowie Wlkp. w latach 1945-1987 [autorka powieści „Krajobraz z topolą” (1966), opowiadań zebranych w tomach: „Lepszy obiad” (1962), „Przyjadę do ciebie na pięknym koniu” (1965), „Most” (1968), tomików wierszy: „Sianie pietruszki” (1962), „Stadion dla biedronki” (1970), „Tutaj mieszkam” (1977) oraz zbioru opowiadań: „Wujaszek Snep i inni przyjaciele” (wyd. pośmiertnie, 1999)].
Kilka osób przybyłych na spotkanie znało osobiście pisarkę, wiele czytało jej prozę lub wiersze, a wszyscy byli zgodni co do konieczności większego propagowania wciąż za mało znanych postaci literackich i naukowych z naszego miasta i regionu. Cieszące się zainteresowaniem Spotkania z Reportażem Radiowym Izabeli Patek, dzięki którym w Bibliotece Herberta przybliżone zostały sylwetki Zofii Bilińskiej, Ireny i Tadeusza Byrskich, Elżbiety Kuczyńskiej, Stanisława Kirkora, Jana Korcza, rodziny Szembeków i Anny Szymanek, to doskonała okazja do poznania sztuki radiowej, a przede wszystkim do przypominania sylwetek nietuzinkowych, czołowych postaci powojennego Gorzowa.

M. Barczyńska-Kowańdy
Fot. B. Bloch