18.10.2022

„Noc Bibliotek 2022″ w bibliotece w Starym Kurowie

Wydarzenia „Nocy bibliotek 2022″ w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Kurowie trwały na przestrzeni dwóch tygodni. Był to cykl spotkań z filmem, książką i zabawami dydaktycznymi. Patronami akcji było Centrum Edukacji Obywatelskiej, które akcję zainicjowało i rozwijało pod patronatem Biblioteki Narodowej z udziałem współorganizatorów – Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów. Udział w tym wydarzeniu wzięły dwie szkoły podstawowe, wszystkie klasy od I do VIII Szkoły Podstawowej w Nowym Kurowie, Szkoły Podstawowej w Starym Kurowie oraz chętni mieszkańcy gminy. Film z przeznaczeniem do obejrzenia w trakcie „Nocy Bibliotek 2022″ – „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” w wersji z polskim dubbingiem oglądnęło ponad 270 uczestników. Cykl spotkań rozpoczęto 2 października br. Film wyświetlano na sali widowiskowej. Dla uczestników przygotowano leżaczki, a także popcorn i napoje. Po projekcji filmu, była luźna rozmowa o tym jakie są ich wrażenia, jak film się podobał. Następnie uczestnicy przystępowali do rozwiązania szczegółowego quizu zawierającego 32 pytania dotyczące filmu. Osoby, które jako pierwsze prawidłowo rozwiązały quiz otrzymały nagrody. Były to książki z serii „Detektywistyczne biuro Lassego i Mai”: „Tajemnica filmu”, „Tajemnica kawiarni”, „Tajemnica srebra”. Po quizie uczestnicy mieli do rozwiązywania zagadki detektywistyczne, odgadnięcie hasła zaszyfrowanego w tekście z fragmentu powieści. Każdy uczestnik miał dwie zagadki do rozszyfrowania. Tutaj także nagrodzono uczestników, którzy poprawnie i szybko rozwiązali zagadki. Otrzymali oni gry planszowe: „Chińczyk”, „Warcaby”, puzzle. Po zmaganiach z quizem i zagadkami czytano ulubione fragmenty z innych powieści tego autora. Uczniowie w ten sposób chcieli zaciekawić i zachęcić rówieśników po sięgnięcie innych książek tego autora. Przed projekcją filmu bibliotekarz zwrócił uwagę, by uczniowie dokładnie i uważnie oglądali film, bo pewna data będzie bardzo istotna i o niej będzie mowa. Pod koniec spotkania uczniów czekała jeszcze jedna atrakcja związana z filmem, losowanie losów z numerkami. Szczęśliwe losy to: 21,6,1,9,7,8. Te numerki składały się na datę ważnego wydarzenia z filmu. Uczniowie wylosowanych szczęśliwych numerków otrzymali zestawy rękodzielnicze typu: haft diamentowy, zestaw do malowania po numerkach, zestaw z cekinami, zestaw kolorowych długopisów, kredki, a osoba która odgadła hasło finałowe nagrodzona została książką z serii „Detektywistyczne biuro Lassego i Mai”. Celem tego wydarzenia było przybliżenie, zachęcenie młodych ludzi do zapisów do biblioteki, odwiedzin i kontynuacji przygody z głównymi bohaterami tej powieści. Także skierowanie wspólnie światła na bibliotekę, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności.
„Nocy Bibliotek” towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek. Do tego celu ustawiony został regał z książkami nazwany „Rozdawajka”. Czytelnicy przynoszą, zostawiają i wymieniają się książkami z innymi czytelnikami. „Rozdawajka” cieszy się wielkim powodzeniem wśród czytelników.
„Noc bibliotek2022″ cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Cykl dwutygodniowych spotkań z filmem i książką przyniósł wiele satysfakcji uczestnikom oraz wypromował instytucję kultury wśród społeczności lokalnej. Biblioteka stała się miejscem, które uczniowie teraz częściej odwiedzają, biblioteka pozyskuje nowych, młodych czytelników. Już teraz zapraszam w przyszłym roku na koleją „Noc bibliotek”, którą zorganizuje Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Kurowie.
Beata Anna Mąka – dyrektor GBP w Starym Kurowie