13.10.2022

Torzym: „Masz jedno życie – powtórki nie będzie”

Z końcem września br. odbyły się w ciągu dwóch dni spotkania z RapPedagogiem Dobromirem Makowskim. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Torzymiu zorganizowała je dla uczniów ze Szkół Podstawowych w Torzymiu, Boczowie i Gądkowie Wielkim oraz dla nauczycieli i rodziców.
Dobromir Makowski jest autorem książki „Wyrwałem się z piekła”. To prawdziwa opowieść chłopaka, który powstał z martwych. Autor opisał w niej swoje niełatwe dzieciństwo i młodość, które przepełnione były przemocą i nałogami. Siła woli, pasja i wiara, którą odkrywał w sobie stopniowo, pomogły autorowi wyjść z „piekła”, w którym się znalazł.
„ Nic z Ciebie nie będzie! Jak często to słyszałeś?
…. Słyszałem to tak często, że sam w to uwierzyłem. Zdanie to było częścią mojej tożsamości odkąd pamiętam. Nie mogłem się od niego uwolnić. Słyszałem ją od nauczycieli, psychologów, pedagogów…” – (ta książka to historia mojego życia. To proces mojej walki, opis ciężkiej, niekiedy bolesnej drogi do przemiany mojego życia).
Dziś Dobromir Makowski jest zaangażowany w działania profilaktyczne skierowane do młodzieży. Jest twórcą fundacji „Młodzi dla młodych” oraz programu „RapPedagogii”, w ramach którego prowadzi spotkania w szkołach z zakresu profilaktyki uzależnień, opowiadając o swoim życiu i pasji, jaką jest dla niego rap.
Na spotkaniach prowadzący odwołując się do trudnych osobistych przeżyć ukazywał tragiczne konsekwencje zażywania narkotyków i alkoholu, złego towarzystwa oraz trwania w niskim poczuciu własnej wartości. Przestrzegał młodzież przed bezmyślnym uleganiem wpływom środków masowego przekazu. Zachęcał do samodzielnego poszukiwania własnej tożsamości i drogi życiowej, odkrywania i rozwijania swoich talentów, zainteresowań. Podkreślał, że każdy człowiek ma niepowtarzalną wartość i najważniejsze jest to, aby ją odkryć, nie pozwolić innym jej wykraść oraz zniszczyć. Zwracał uwagę na to jak wielkie znaczenie w kształtowaniu naszej tożsamości ma rodzina. Bardzo poruszająca była osobista refleksja dotycząca jego rodziców i pokazanie młodemu pokoleniu, że mimo trudnych relacji zawsze należy okazywać im szacunek. Ponadto, sposób w jaki dzielił się przemyśleniami z młodzieżą był rewelacyjny: podczas muzycznych przerywników nawiązywał kontakt, zadawał bardzo ważne pytania, angażował uczniów do odgrywania scenek i formułowania wniosków. Mimo tak bardzo poważnej problematyki potrafił rozbawiać i zaskakiwać. To była niesamowita lekcja jak żyć, żeby przeżyć to nasze życie dobrze, bo przecież – „Masz jedno życie – powtórki nie będzie”.
Spotkanie sfinansowano ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Torzymiu.

Zespół BPMiG w Torzymiu