„Niespokojni ludzie” w Filii nr 4

Na sztaludze jest wyeksponowana książka i jesiennej aranżacji z mini dyń, kory i szyszek.

19.09.2023r. w filii 4 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych czytelników. Omawiana była książka pt. „Niespokojni ludzie” szwedzkiego blogera, dziennikarza i pisarza Frederika Backmana.
O czym jest ta historia?

Książka rozpoczyna się od nietypowego napadu na grupę ludzi, którzy przyszli obejrzeć mieszkanie na sprzedaż. Okazuje się, że zakładnicy, wśród których są różne osobowości, zostali pojmani przez tajemniczego porywacza. To wyjątkowe zestawienie postaci, od agentki nieruchomości po ekscentrycznego mężczyznę z głową królika, sprawia, że historia nabiera oryginalnego charakteru.
Gdy zakładnicy zostają uwolnieni, policja przystępuje do dochodzenia. Podczas serii trudnych przesłuchań poznajemy różne wersje wydarzeń. To zagadkowe śledztwo sprawia, że czytelnik jest aktywnym uczestnikiem rozwiązania tej niecodziennej układanki.

Historia napadu na bezgotówkowy bank jest tylko przyczynkiem do rozważań nad relacjami międzyludzkimi. Postacie są ludźmi, których spotykamy na co dzień, ale poznajemy także ich emocje, motywy działania, lęki i nadzieję, na co w realnym życiu często nie mamy czasu . „ Niespokojni ludzie” to również opowieść o bolączkach współczesnego świata – o zagubieniu, samotności, krzywdzących stereotypach, braku empatii….
Trzeba przyznać, że zdania na temat książki były podzielone. Wśród grona czytelniczek były osoby, które nie zdołały przeczytać powieści do końca. Skomplikowana fabuła – dziwna, zaskakująca, czasami nudna, czasami ciekawa. Na pewno niebanalna. Pojawiły się głosy  mówiące o tym, że książka jest niesamowita, pokazująca zawiłości ludzkiego serca –  polecana wszystkim, którzy uwielbiają płakać przy lekturze i tym, którzy jeszcze nigdy nie śmiali się na cały głos przy czytaniu… a podobno jest to książka o idiotach… czyżby?
Na podstawie książki powstał serial filmowy, który z pewnością warto obejrzeć.