“Lekcje chemii” w Filii nr 6

„Chemia jest nierozerwalnie związana z życiem… właściwie chemia z samej swojej definicji jest życiem” (B. Garmus, „Lekcje chemii”, s. 308), o czym mieliśmy się okazję przekonać 15.09.2023 r. podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Główna bohaterka „Lekcji chemii” Bonnie Garmus, Elizabeth Zott to chemiczka, kobieta nieprzeciętna, która umie walczyć o siebie. Według niej „chemia to zmiana”, („Lekcje chemii”, s. 424), a tych w jej życiu nie brakuje. Elizabeth chce, żeby kobiety się rozwijały i spełniały swoje marzenia. Wiele z nich tego nie robi, bo są dyskryminowane przez mężczyzn, czego Elizabeth nie raz doświadczyła na własnej skórze. Jej koledzy naukowcy prezentują sceptyczne podejście do równouprawnienia płci. Wszyscy z wyjątkiem jednego: Calvina Evansa, samotnego geniusza, który zakochuje się w umyśle Elizabeth. Między tą dwójką pojawia się autentyczna chemia.

Kilka lat później główna bohaterka zostaje samotną matką i gwiazdą telewizyjnego programu kulinarnego. Elizabeth prezentuje rewolucyjne podejście do gotowania: uczy go tak, jakby prowadziła lekcję chemii. Nie zgadza się na udawanie stereotypowej gospodyni domowej i definiuje program „Kolacja o szóstej” po swojemu. Zachowanie Elizabeth dodaje innym kobietom odwagi
i zachęca je do walki o zmianę obecnego status quo.

O „Lekcjach chemii” nasz klub nie mógł rozmawiać bez emocji, bo każdy znalazł w nich coś, z czym się utożsamił, sytuację, która też mu się przydarzyła. Autentyczność bohaterów i różnorodność gatunkowa zdecydowanie przemawia na korzyść tej książki. Serdecznie polecamy!

Natalia Płosaj