Meandry wojennych wspomnień

Martin Pollack, autor „Topografii pamięci”, bohater spotkania DKK przy Filii nr 3 na Piaskach 8.09.2017 r., to człowiek do głębi przejęty kwestą sprawiedliwości i moralnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w okresie II wojny światowej w naszej części świata. Jego heroiczna walka o pamięć o pokrzywdzonych, zapomnianych, wypartych ze zbiorowego sumienia ofiarach nazizmu jest tym bardziej niezwykła jeśli mieć na uwadze fakt, iż pochodzi z rodziny, w której narodowy socjalizm traktowany był jak religia i każdy przejaw życiowej aktywności członków tej rodziny był z narodowym socjalizmem ściśle powiązany. Ojciec pisarza, doktor prawa Gerhard Bast, urodzony w 1911 roku w Gottschee, sturmbannführer SS, członek gestapo, zbrodniarz wojenny, poszukiwany listem gończym przez policję w Linzu – zginął w 1947 roku podczas próby ucieczki z wojskowego bunkra w lesie. W książce wzmiankowany jako „nieznajomy, mój ojciec”.

Pollack stara się pisać obiektywnie, bez względu (a może właśnie przez wzgląd) na swoje koligacje rodzinne, przy czym jego lakoniczne pytania o zatracone podczas wojennych zawirowań człowieczeństwo potrafią poruszać do głębi. I mimo, iż po ponad 70 latach od wojny jego osobista batalia o sprawiedliwość i od-czarowanie relacji naocznych świadków zbrodni nazistowskich raczej chyli się ku końcowi – nie jest to koniec beznadziejny.

Książka spodobała się naszym Klubowiczom za nienachalny dydaktyzm i autentyczność wypowiedzi autora, ale także za uczciwość w podejściu do osobistej traumy wojennej, co uchodzi wśród wielu intelektualistów za rzadkość.

Zapraszamy na październikowe spotkanie z książką do naszej biblioteki! 27.10.2017r., o godz. 16.00 – M.J. Rose „Księga utraconych zapachów”

 

Marta Szembek