Kryminalne retro u Herberta

12 września 2017 r. z czytelnikami biblioteki Herberta spotkał się Marcin Wroński – pisarz, dramaturg, autor serii retrokryminałów, których bohaterem jest komisarz Zyga Maciejewski. O wyborze gatunku literackiego, w którym tworzy M. Wroński przesądziła jego fascynacja okresem międzywojnia, uznał bowiem, że właśnie kryminał najlepiej odda akcję dziejącą się w przedwojennym Lublinie.

Autor w bieżącym roku obchodzi jubileusz 25-lecia pracy twórczej, ale jak sam przyznał dopiero cykl kryminałów retro pozwolił mu na komfort zajmowania się wyłącznie pisarstwem. Od chwili, gdy na rynku wydawniczym pojawiła się pierwsza część cyklu minęło 10 lat. Do dzisiaj ukazało się dziewięć części przygód komisarza Maciejewskiego i to głównie za ich sprawą Marcin Wroński stał się jednym z bardziej poczytnych i nagradzanych polskich autorów kryminałów. Jest laureatem m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru i Kryminalnej Piły dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej.

Gorzowscy czytelnicy żywo zainteresowani fabułą kryminalną książek Wrońskiego wyrazili swoje uznanie dla ich tła powieściowego, ukazującego ciekawe miejsca i życie w dużym mieście przedwojennej centralnej Polski. Autor nie ukrywał, że przy takiej idei jego powieści, by tło akcji było ciekawe, wiarygodne i plastyczne nie ma mowy o pisaniu wyłącznie z wyobraźni. Wymaga to wiele czasu poświęconego na dokumentację, którą robi nieprzerwanie od wielu lat. W swoich książkach dość dokładnie oddaje szczegóły topograficzne miasta, jego charakterystyczne w tamtym czasie miejsca. Pozwala to czytelnikom na wycieczki po Lublinie śladami powieściowymi, ale – jak autor wyraźnie podkreślił – muszą oni pamiętać, że pokazanie tego „jak było kiedyś” nie jest przeniesieniem w skali jeden do jednego.

Zapytany o plany zawodowe M. Wroński stwierdził, że przed nim ostatnia – tak jak od początku zakładał – dziesiąta część serii o przedwojennym komisarzu. W przeciwieństwie do dotychczasowych tomów będzie to zbiór opowiadań ku czci Zygi Maciejewskiego autorstwa nie tylko M. Wrońskiego, ale także innych znanych autorów kryminałów m.in. Mariusza Czubaja i Ryszarda Ćwirleja. Następnie chce napisać współczesny thriller polityczny oraz więcej czasu poświęcić dramaturgii, zająć się teatrem i słuchowiskami.

Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Mariola Merxmüller-Jakubik