25.05.2023

Lubniewice: Tydzień Bibliotek 2023

W Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, 8 maja, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o dwóch książkach, „Prawo matki” Diane Chamberlain oraz „Kobiecie z blizną” Jussi Adler-Olsen. Podziękowania Klubowiczom za miłe spotkanie na rozpoczęcie Tygodnia Bibliotek oraz za życzenia.

W Tygodniu Bibliotek nie mogło zabraknąć spotkania z naszymi najmłodszymi Czytelnikami. 10 maja wraz z Wincentym i lalką Emilką odwiedziliśmy przedszkolaków w Lubniewicach i Gliśnie. Najmłodsza grupa wysłuchała opowieści małego króliczka z książki pt. „Mamo, kocham Cię”. Porozmawialiśmy o majowych świętach i zbliżającym się Dniu Matki. Dzieci pochwaliły się, że przygotowują w przedszkolu Święto Rodziny. Zgodziliśmy się, że rodzice powinni obchodzić swoje święta każdego dnia. Pozostałe grupy wysłuchały opowiadania o przygodach bohaterów ze Stumilowego Lasu, którzy ciesząc się z nadejścia wiosny, postanowili założyć swój własny ogród. Przedszkolaki opowiedziały co najbardziej lubią robić w wiosenne dni. Pochwaliły się także, że dzielnie pomagają w ogrodach sadząc kwiaty i wysiewając nasiona warzyw. Dzieci dostały kolorowanki o tematyce wiosennej i o nadchodzącym Dniu Matki. W przedszkolu w Gliśnie przedszkolaki podzieliły się także swoimi wrażeniami z wycieczki do Parku Dinozaurów. Na koniec dzieci wypożyczyły książki. To były bardzo miłe spotkania, podczas których nie zabrakło wzruszających momentów. Okazało się, że starszacy świetnie znają majowe święta, wśród których jest również Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji otrzymaliśmy przepiękne życzenia, wspaniałą laurkę-książkę, składającą się z rysunków małych czytelników, piękny kwiat wykonany przez dzieci oraz pyszną czekoladę. Bardzo dziękuję dzieciom i Paniom Wychowawczyniom za pamięć, życzenia i wspaniałe przedpołudnie.

W niedzielę zaprosiliśmy Państwa na spektakl “Romantyczki” przygotowany przez Teatr Mostów. Był to mocny, emocjonalny akcent na zakończenie tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Deotyma Józefa Prusiecka, Ewa Felińska, Anna Libera, Józefa Dobieszewska i wiele innych to polskie ROMANTYCZKI, które starały się być twórczyniami w czasach wrogiego nastawienia patriarchalnego społeczeństwa. Co się zmieniło na przestrzeni wieków? Jakie miejsce w obecnym świecie zajmuje współczesna kobieta? Które drzwi zostały otwarte, a które ciągle są zamknięte? Pytania, na które powinniśmy szukać odpowiedzi, tego dnia zostały w teatralny sposób zobrazowane przez aktorki Teatru Mostów: Agatę Iwaszko, Natalię Dębicką i Natalię Skubiszyńską. Spektakl reżyserował Konrad Pruszyński. Dziękujemy publiczności za obecność i owacje na stojąco.

Zespół Biblioteki-Centrum Kultury w Lubniewicach