24.05.2023

Trzciel: Wydarzenia Tygodnia Bibliotek 2023

PRZEDSTAWIENIE TEATRU „MASKA”
– nasza biblioteka miała okazję gościć u siebie Teatr Edukacji i profilaktyki „MASKA” z Krakowa. Dzieci z klas I a i I b obejrzały sztukę pt.: „Złośliwości jej królewskiej mości”. Przedstawienie nawiązuje do obecnego szybkiego trybu życia. Zapominamy co to empatia i współczucie. Nie potrafimy rozmawiać ze sobą i nie potrafimy bezinteresownie pomagać innym. Magiczne słowa: proszę, dziękuję i przepraszam coraz rzadziej są używane w naszym życiu. Dzieci zobaczyły historię kapryśnej królewny Alicji, która jest skupiona tylko na własnych potrzebach. Poddani Królewny Alicji mają służyć tylko jej kaprysom. Efektem jej samolubnego zachowania jest chęć wyprowadzenia się z królestwa poddanych do innego kraju, gdzie poddanych traktuje się z szacunkiem i empatią. Sztuka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem młodych czytelników.

KONKURS LITERACKI – „CZY ZNASZ TĘ BAŚŃ?”
– uczniowie klas trzecich z naszej Szkoły Podstawowej w Trzcielu wzięli udział w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Trzcielu w konkursie literackim: „Czy znasz tę baśń?”. Dzieci musiały się wykazać dużo wiedzą na temat twórczości autorów baśni takich jak: Hans Christian Andersen, Charlesa Perrault, Artur Oppman i Jan Brzechwa. Uczestnicy wybierali pytania drogą losowania. Zdarzały się pytania trudne, jak również łatwe. W trakcie konkursu było wiele emocji. Na koniec najlepsi laureaci tego turnieju otrzymali nagrody.

WARSZTATY Z MAŁGORZATĄ MĄKOSĄ – „CO LUBIĄ KONIE?”
– BPMiG w Trzcielu i Filia Brójce gościła instruktorkę nauki jazdy i autorkę książek o koniach panią Małgorzatę Mąkosę. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie szkół z Trzciela i Brójec. Tym razem głównym tematem warsztatów było: „Co lubią konie?” i taki jest tytuł najnowszej książki Małgorzaty Mąkosy. Może nam się wydawać, że wiemy dużo o tych bardzo inteligentnych zwierzętach, ale okazuje się, że mają one swoje tajemnice i przyzwyczajenia, które wpływają na ich zdrowie i zachowanie. Warto jest, zanim zgłosimy się na naukę jazdy, poznać w/w książkę, żeby nie zrobić temu pięknemu zwierzęciu krzywdy. Uczestnicy warsztatów dzięki uprzejmości naszego gościa poznali różne rodzaje siodeł i mieli bardzo dużo pytań dotyczących tego tematu. Na koniec można było otrzymać książkę z autografem naszej autorki.

Wioletta Fabian, BPMiG w Trzcielu