Historia Biblii i rozwoju piśmiennictwa

Dariusz Czyszczoń podczas wernisażu wystawy. Opowiada uczestnikom o obiektach znajdujących się na ekspozycji .

W poniedziałkowe popołudnie, 15 stycznia 2024 roku zaprosiliśmy na wernisaż wystawy pt. “Historia Biblii i rozwoju piśmiennictwa. Kolekcja inkunabułów Książnicy kopernikańskiej oraz zabytki piśmiennictwa w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim”.
Wystawa prezentuje historię piśmiennictwa na przykładzie Biblii oraz w jaki sposób przez 3,5 tysiąca lat była tworzona, przepisywana, drukowana, a także kto brał w tym udział i jak dotrwała ono do naszych czasów. Po wystawie oprowadzał gości jej pomysłodawca i wykonawca – Dariusz Czyszczoń, ciekawie opowiadając o każdym z obiektów. Odwiedzający wystawę mogą wziąć do ręki repliki kamiennych tablic z dekalogiem, wyjąć z glinianych dzbanów reprinty kilkumetrowych zwojów rękopiśmiennych z Qumran znad Morza Martwego, rozwinąć kopię Tory, zobaczyć zapisane papirusy i faksymile pierwszych wydań biblii w języku angielskim, greckim, niemieckim, polskim, a także pisane po łacinie i hebrajsku.
Na wystawie zaprezentowano również zabytki piśmiennictwa, które znajdują się w zbiorach Biblioteki Herberta. Jest to wyjątkowa kolekcja, która na co dzień nie jest pokazywana ze względów konserwatorskich. Papier i pergamin są bardzo wrażliwe na światło. Dodatkowo zwiedzający mogli się zapoznać z wystawą inkunabułów z Książnicy Kopernikańskiej.
W trakcie trwania wystawy będzie można  wziąć w ręce zwoje papirusu, zapisane na zwierzęcej skórze Pisma Hebrajskie, oraz zadrukowany papier czerpany.
Wystawa będzie eksponowana w holu Biblioteki do 15 lutego 2024 roku jako inspirujące źródło wiedzy historycznej, dokumentujące zachowane dziedzictwo kulturowe. Warto na chwilę przystanąć, obejrzeć, poczytać.

M. Matuszewska
Fot. H. Krawczyk