31.01.2013

Edukacja zdrowotna w bibliotece w Krzeszycach

Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach 30 stycznia 2013 roku zaprosiła mieszkańców gminy na spotkanie w ramach projektu: „Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla społeczności lokalnej: Profilaktyka i promocja zdrowia w chorobach  nowotworowych". Projekt realizowany jest wspólnie z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Celem projektu jest: upowszechnianie nieformalnej edukacji zdrowotnej w bibliotekach – realizowanej we współpracy  z środowiskiem pielęgniarskim i bibliotekarzy z bibliotek publicznych  biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach aplikując do projektu nie miała żadnej wątpliwości, że powinna się do niego zgłosić i go realizować. Mając na względzie to, że jednym z większych problemów zdrowotnych współczesnej cywilizacji są choroby nowotworowe i trzeba mówić głośno jak ważna w tej chorobie jest PROFILAKTYKA. W krajach wysoko rozwiniętych np. w USA obserwuje się spadek zachorowalności na nowotwory. W Polsce odwrotnie, liczba nowotworów zwłaszcza złośliwych ciągle rośnie. Rokowania w chorobie nowotworowej zależą w znacznym stopniu od wczesnego wykrycia raka oraz postawy chorego. Badania kontrolne i wczesne zgłaszanie lekarzowi niepokojących zmian czy objawów decydują o życiu człowieka. Jednym z elementów szeroko rozumianej profilaktyki nowotworowej jest edukacja zdrowotna społeczeństwa. Kształtowanie prawidłowych postaw  i nawyków, świadomość odpowiedzialności za zdrowie i życie własne oraz innych ludzi to najważniejsze cele tej edukacji. Biblioteki w swoich planach działania z cała pewnością mogą realizować takie zadania i cele jak edukacja zdrowotna i mogą być miejscem realizacji profilaktyki zdrowotnej. Przedsięwzięciom profilaktyki zdrowotnej należy nadać priorytetowy charakter. Świadome działania służące przekonaniu społeczności o potrzebie nabywania wiedzy na ten temat jest wyzwaniem i może to być wyzwanie dla bibliotek. To ważne zadanie propagowania uświadamiania przyczyn zmian nowotworowych, uczenia nawyków zdrowego stylu życia w przyjaznym środowisku powinno być realizowane przez wiele instytucji. Biorąc pod uwagę powyższe aspekty  Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach  podjęła inicjatywę przeprowadzenia przedsięwzięcia prozdrowotnego pt. „Profilaktyka chorobach nowotworowych”. Celem naszego działania  jest przekazanie społeczności podstawowych informacji o najczęściej występujących nowotworach u ludzi, wyjaśnienie przyczyn oraz symptomów  nowotworowych, omówienie zasad profilaktyki, wymienienie sposobów terapii, uświadomienie konieczności dokonywania badań profilaktycznych. W ramach realizowanego przedsięwzięcia  zaprosiliśmy mieszkańców na  spotkanie pt. „Edukacja  zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla społeczności lokalnej: Promocja zdrowia i profilaktyka w chorobach nowotworowych”.
W programie spotkania odbyła się prelekcja w dwóch  blokach tematycznych przedstawicielki Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego ze Szczecina – Pani Edyty Tracz. Pierwszy blok tematyczny dotyczył ogólnych zagadnień występowania chorób nowotworowych, wyjaśnienie przyczyn oraz symptomów transformacji nowotworowej, styl życia a choroby nowotworowe, najnowsze osiągnięcia i perspektywy w zakresie diagnozowania oraz leczenia chorób nowotworowych. Po przerwie, w drugim bloku tematycznym została omówiona promocja zdrowia i profilaktyka  w chorobach nowotworowych u kobiet. Cel – propagowania badań cytologicznych i mammograficznych, samobadanie piersi, ale również ukazanie jak ważne w profilaktyce nowotworowej jest styl życia: ruch, dieta, wszelkie nawyki i przyzwyczajenia, które mają wpływ na nasze zdrowie. Prelegentka przybliżyła wszystkim zebranym czym są dwa najważniejsze badania wykonywane przez lekarza, czym jest samobadanie piersi, dlaczego powinno się je wykonywać, jak często i przede wszystkim co możemy dzięki nim się dowiedzieć. Podjęcie profilaktyki nowotworowej w ramach edukacji zdrowotnej społeczeństwa przez naszą bibliotekę uważam za nasz moralny obowiązek związany z koniecznością uświadamiania społeczności i kształtowanie  odpowiedzialności za zdrowie i życie. Podczas spotkania dla naszych gości czekały też  niespodzianki przygotowane przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną. Wśród niespodzianek, każdy z uczestników otrzymał broszury, ulotki i wydawnictwa dotyczące tematów poruszonych podczas realizowanego spotkania. Miłym akcentem w czasie  przerwy pomiędzy blokami tematycznymi był  koncert muzyczny, podczas którego spod strun skrzypiec i klawiszy  instrumentów popłynęły znane melodie muzyki filmowej w wykonaniu Grażyny i Mariusza Wasilewskich – muzyków z Gorzowa Wielkopolskiego. Dużą też niespodzianką przy okazji realizowanego projektu i spotkania było otwarcie wystawy  „Amazonki 2011" – prezentująca portrety kobiet, które wygrały z rakiem dzięki pomyślnemu leczeniu z jego nieuniknionym skutkiem, czyli zabiegiem całkowitej lub częściowej amputacji. Na zakończenie spotkania wszyscy goście mogli delektować się  aromatyczną  herbatą i kawą oraz specjalnie upieczonym tortem owocowym na to wyjątkowe wydarzenie prozdrowotne. Jednocześnie wszyscy  zainteresowani poszerzeniem wiedzy mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z przedstawicielką  Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach dziękuje Polskiemu Towarzystwu Pielęgniarskiemu za realizację projektu: ”Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej”, w którym nasza biblioteka mogła uczestniczyć i współrealizować to przedsięwzięcie. Liczymy na dalszą współpracę i realizację kolejnych przedsięwzięć.
Wystawa fotograficzna „Amazonki 2011" odwiedza kolejne miejsca na terenie całej Polski. 30 stycznia 2013 roku otwarto ją w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krzeszycach w ramach realizowanego projektu: „Edukacja Zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej”. „Amazonki 2011" to projekt realizowany przez duet artystyczny: fotografa Katarzynę Piwecką i Ewę Rzyczniak odpowiedzialną za wizaż i stylizację. Artystki stawiają sobie za cel uwrażliwienie na nałogi, choroby i nietolerancję dotykającą kobiety oraz kompletne zażegnanie wokół nich tematów tabu, nierzadko kosztem szoku, zdziwienia i kontrowersji, jaką wzbudzać mogą fotografie w odbiorcach. Cykl portretów „Amazonki 2011" ukazuje Amazonki, które wygrały z rakiem dzięki pomyślnemu leczeniu, którego nieuniknioną częścią  są zabiegi amputacji całkowitej lub częściowej piersi. Niektóre z nich decydują się na protezę, inne na rekonstrukcję, jednak każda z nich uważa się nadal za pełnowartościową, piękną kobietę, która dostała nowe, dużo bogatsze życie. To też zażegnanie tabu wokół estetyki piersi po amputacji i apel do wszystkich kobiet nie tylko o zadbanie o profilaktykę, ale zwrócenie uwagi na fakt, że nawet kiedy rak atakuje pierś nie jest w stanie pokonać naszej kobiecości! Dziesięć ochotniczek z Poznańskiego Towarzystwa Amazonek na czele z panią Prezes odważnie pokazuje swoje ciało mimo jego niewątpliwej niedoskonałości i tym samym daje do zrozumienia, że kobiece piękno nie ogranicza się do jednego atrybutu! Bohaterkami są kobiety w różnym wieku, z różną historią choroby i różnymi kolejami losu. Wszystkie zaakceptowały swój wygląd, są świadome własnej wartości i dumne ze swojego ciała. Prowadzą normalne życie, pracują, bawią się, wychowują dzieci i pomagają tym, które są na początku tej drogi. Dzięki szybkiej diagnozie i podjętemu leczeniu oraz wsparciu osób trzecich udało im się pogodzić z bliznami i cieszyć się każdą chwilą. Premiera  wystawy fotograficznej „Amazonki 2011" odbyła się w 2011 na 20-lecie Poznańskiego Towarzystwa AMAZONKI pod honorowym patronatem żony Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszycach serdecznie dziękuje Federacji Stowarzyszeń Amazonek z Poznania za wypożyczenie  tak wartościowej i cennej wystawy oraz za przekazanie wielu materiałów informacyjnych i wydawniczych naszej bibliotece na potrzeby realizowanego projektu „Edukacja zdrowotna w bibliotece”oraz zadeklarowanie dalszej współpracy z naszą biblioteką. Informujemy, że wystawę będzie  można  zwiedzać w krzeszyckiej  bibliotece do 28 lutego 2013 roku. Zapraszamy do zwiedzania.

  Jolanta Solińska – kierownik GBP w Krzeszycach