05.03.2014

Dobry mówca – efektywność i atrakcyjność przekazu

25-26 lutego oraz 3-4 marca 2014 r. przeprowadzono szkolenia z wystąpień publicznych „Dobry mówca – efektywność i atrakcyjność przekazu” opartych na metodologii Programu Rozwoju Bibliotek, których organizatorem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim. Odpowiadały one na potrzeby bibliotekarzy w zakresie skutecznej prezentacji siebie jako przedstawiciela biblioteki wobec użytkowników biblioteki i społeczeństwa lokalnego. Grupę docelową stanowili bibliotekarze północnej części województwa lubuskiego z 77 bibliotek publicznych z gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miejskich do 20 tys. mieszkańców. Ze szkoleń skorzystało 38 bibliotekarzy z bibliotek w Baczynie, Białkowie, Brzozie, Bobrówku, Dąbroszynie, Drezdenku, Górkach Noteckich, Górzycy, Kołczynie, Kostrzynie nad Odrą, Krzeszycach, Lemierzycach, Lubiszynie, Międzyrzeczu, Muszkowie, Murzynowie, Ogardach, Rąpicach, Rzepinie, Słońsku, Słubicach, Stawie, Strzelcach Krajeńskich, Torzymiu, Trzebiszewie, Trzcielu, Trzemesznie Lubuskim, Tucznie, Zwierzynie i Żubrowie. Szkolili się oni w dwóch grupach, a każde szkolenie trwało 12 godzin dydaktycznych. Celem szkolenia, który został osiągnięty, było wyposażenie uczestników w umiejętność przygotowania ciekawego i efektywnego wystąpienia publicznego oraz radzenia sobie z tremą przed i w trakcie prezentacji. W trakcie zajęć nauczono ich jak przygotować wystąpienie publiczne, aby zrealizowane zostały zamierzone cele, jak zastosować komunikację niewerbalną w celu wsparcia komunikacji werbalnej, jak panować nad „trudnymi sytuacjami” w trakcie wystąpienia publicznego, jak pobudzić i utrzymać aktywność słuchaczy oraz jak minimalizować skutki tremy. Zajęcia prowadziła trenerka Maja Wilczewska-Wojczyszyn ze Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, która przygotowała również materiały dydaktyczne. Organizację szkoleń ze strony Biblioteki Wojewódzkiej zrealizował Wiesław Żurawski, koordynator Programu Rozwoju Bibliotek. Zajęcia odbyły się w przestronnej sali szkoleniowej Biblioteki Wojewódzkiej. Na zakończenie kursanci otrzymali stosowne zaświadczenia o udziale w szkoleniu. Uczestnicy chwalili wyżywienie oraz warunki noclegowe w Hotelu „Mieszko”. Podkreślali miłą atmosferę na zajęciach, bardzo dobre przygotowanie merytoryczne trenerki, oraz sprawną organizację szkoleń.

 

Po szkoleniu uczestnicy wypełniali ankiety ewaluacyjne, które dotyczyły organizacji szkolenia, trenera, materiałów szkoleniowych, przydatności szkoleń, oceny ogólnej szkolenia (wyniki w %):

 

Ankiety ewaluacyjne.pdf

 

Analiza ankiet pozwala stwierdzić, że 34 z 36 bibliotekarzy odebrało pozytywnie szkolenie w każdym zakresie. Jedna osoba wskazała, że wymiar czasowy szkolenia był za długi i nie było warunków umożliwiających integrację uczestników oraz jedna osoba stwierdziła, że szkolenie raczej nie poszerzyło jej umiejętności chociaż spełniło jej oczekiwania i ogólnie rzecz biorąc była zadowolona ze szkolenia.
W. Żurawski – koordynator PRB