YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Aktualności » Ameryka w twojej bibliotece » Relacje ze spotkań

123

Wykład: Narodziny mocarstwa. USA w I wojnie światowej

Kolejne spotkanie,  zorganizowane 21 kwietnia 2017 r., w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece” dotyczyło udziału Stanów Zjednoczonych w I wojnie światowej. O samym konflikcie, a także o długiej drodze, którą USA pokonały, aby stać się światowym mocarstwem opowiedziała dr Renata Nowaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.


ABC futbolu amerykańskiego

„Futbol to nie tylko sport, to część kultury, z którą każdy Amerykanin styka się już od najmłodszych lat” – powiedziała Jennifer Sutton z sekcji konsultacyjnej Ambasady USA w Warszawie. Dzięki wydarzeniu pt. „ABC futbolu amerykańskiego”, zorganizowanemu przez gorzowską książnicę 10 kwietnia 2017 r., także uczniowie lokalnych gimnazjów mieli szansę poznać tajniki tego sportu i jego znaczenie dla społeczeństwa Stanów Zjednoczonych.


Pokaz filmu "Hidden Sorrows"

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zorganizowała pokaz filmu pt. „Hidden Sorrows”, opowiadającego o zagładzie Romów podczas II wojny światowej.

Pokaz filmu poprzedził wykład dr. Piotra Krzyżanowskiego z Akademii im. Jakuba z Paradyża, który omówił rasistowską politykę Trzeciej Rzeszy, ze szczególnym uwzględnieniem Romów.

Obok filmu „Hidden Sorrows” uczestniczy mogli obejrzeć dziesięciominutową animację przedstawiającą historię Jana Karskiego.

Film „Hidden Sorrows” został udostępniony przez organizację Unsilence. Wydarzenie zorganizowano w ramach programu współpracy z Ambasadą USA w Warszawie „America at your library”.


Dzień Niepodległości w gorzowskiej książnicy

Pierwszego dnia lipca, gorzowska książnica zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników konkursy związane ze zbliżającym się amerykańskim Dniem Niepodległości.


Kolorowa Ameryka

Kolejne ze spotkań zorganizowanych przez gorzowską książnicę w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece” zostało poświęcone różnorodności kulturalnej i etnicznej Stanów Zjednoczonych.

 

„Kolorowa Ameryka” – bo tak zostało nazwane wydarzenie – składała się z dwóch części. W pierwszej Katarzyna Zawadzka z Uniwersytetu Szczecińskiego opowiedziała o walce o prawa środowiska LGBT w USA. Natomiast Krzysztof Wasilewski z gorzowskiej biblioteki przedstawił dzieje amerykańskiego ruchu na rzecz praw człowieka. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film dokumentalny pt. „Światło w ciemności”, opowiadający o reakcji społeczności niewielkiego amerykańskiego miasteczka na zbrodnię na imigrancie. W trakcie spotkania zorganizowano konkursy, a jedną z nagród były karnety do kina ufundowane przez Cinema 3D w Gorzowie.


Spotkanie z Isabel Wilkerson

W dniu 29 lutego 2016 r. w ramach projektu „Ameryka w twojej bibliotece” w gorzowskiej książnicy odbyło się internetowe spotkanie z Isabel Wilkerson – dziennikarką i pisarką, laureatką nagrody Pulitzera.


Wizyta attache Ambasady USA w gorzowskiej książnicy

W dniu 16 lutego 2015 r. Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta odwiedził attache ds. prasy Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen E. Dreikorn. Jego wizyta związana była z współpracą, jaką gorzowska książnica oraz ambasada prowadzą od 2012 r. w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”.


Niebezpieczne związki

Gościem pierwszego w tym roku spotkania zorganizowanego w gorzowskiej książnicy w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece” była dr Joanna Bobin, która wygłosiła wykład pt. "Niebezpieczne związki. F. Scott Fitzgerald, Sylvia Plath, Arthur Miller. Kiedy miłość zmienia się w przekleństwo”. 


Amerykańska gwiazdka

Każdy kraj trochę inaczej świętuje Boże Narodzenie. Dzięki programowi „Ameryka w twojej bibliotece” gorzowskie dzieci poznały tradycje i zwyczaje w Stanach Zjednoczonych.


Spotkanie z amerykańską popkulturą

Ponad sto osób wzięło udział w „spotkaniu z amerykańską popkulturą”, zorganizowanym 14 listopada 2015 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”. Spotkanie zostało zorganizowane przez WiMBP Gorzów Wlkp. w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece” przy finansowym wsparciu Departamentu Stanu USA. 

Ostatnia zmiana: 2015-11-19

123