YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Aktualności » Ameryka w twojej bibliotece » Relacje ze spotkań


Wykład prof. Marka Paryża

W 2017 r. mija 60 lat od opublikowania książki „W drodze” Jacka Kerouaca, która zapoczątkowała nowy nurt w amerykańskiej literaturze. To właśnie „Beatnicy” – bo tak zwykło się określać tworzących w nim pisarzy – byli tematem wykładu prof. Marka Paryża, który odwiedził gorzowską książnicę 9 listopada w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”.

Prof. Paryż przedstawił pokrótce biografie najważniejszych przedstawicieli „Beat Generation”, a więc – obok Kerouaca – Allena Ginsberga, Williama S. Burroughsa i Neala Cassadiego. Jak trudne dzieciństwo wpłynęło na ich dalszą twórczość? Czy można ich książki rozpatrywać przez pryzmat ich biografii? – na te pytania starał się odpowiedzieć prof. Paryż.


Amerykański Dzień Niepodległości w gorzowskiej książnicy

Jak co roku, także i tym razem WiMBP Gorzów Wlkp. świętowała amerykański Dzień Niepodległości. Tradycyjnie już z okazji 4 lipca przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych użytkowników biblioteki.


Amerykańska literatura na ekranie

„Amerykańska literatura na ekranie” to cykl pokazów filmowych zorganizowanych przez WiMBP Gorzów Wlkp. w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”. Od maja do czerwca 2017 r. wszyscy chętni mogli obejrzeć cztery filmy, należące do klasyki amerykańskiej kinematografii.


Pokaz filmu "Śniadanie u Tiffany'ego"

„Śniadanie u Tifanny’ego” to film, który na stałe wpisał się już do amerykańskiej i światowej kinematografii. Doskonałe aktorstwo, świetna sceneria Nowego Jorku i nastrojowa muzyka sprawiają, że mimo upływu ponad 50 lat, obraz ten cieszy się niesłabnącą sympatią widzów.


Wykład: Narodziny mocarstwa. USA w I wojnie światowej

Kolejne spotkanie,  zorganizowane 21 kwietnia 2017 r., w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece” dotyczyło udziału Stanów Zjednoczonych w I wojnie światowej. O samym konflikcie, a także o długiej drodze, którą USA pokonały, aby stać się światowym mocarstwem opowiedziała dr Renata Nowaczewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.


ABC futbolu amerykańskiego

„Futbol to nie tylko sport, to część kultury, z którą każdy Amerykanin styka się już od najmłodszych lat” – powiedziała Jennifer Sutton z sekcji konsultacyjnej Ambasady USA w Warszawie. Dzięki wydarzeniu pt. „ABC futbolu amerykańskiego”, zorganizowanemu przez gorzowską książnicę 10 kwietnia 2017 r., także uczniowie lokalnych gimnazjów mieli szansę poznać tajniki tego sportu i jego znaczenie dla społeczeństwa Stanów Zjednoczonych.


Pokaz filmu "Hidden Sorrows"

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. zorganizowała pokaz filmu pt. „Hidden Sorrows”, opowiadającego o zagładzie Romów podczas II wojny światowej.

Pokaz filmu poprzedził wykład dr. Piotra Krzyżanowskiego z Akademii im. Jakuba z Paradyża, który omówił rasistowską politykę Trzeciej Rzeszy, ze szczególnym uwzględnieniem Romów.

Obok filmu „Hidden Sorrows” uczestniczy mogli obejrzeć dziesięciominutową animację przedstawiającą historię Jana Karskiego.

Film „Hidden Sorrows” został udostępniony przez organizację Unsilence. Wydarzenie zorganizowano w ramach programu współpracy z Ambasadą USA w Warszawie „America at your library”.


Dzień Niepodległości w gorzowskiej książnicy

Pierwszego dnia lipca, gorzowska książnica zorganizowała dla swoich najmłodszych czytelników konkursy związane ze zbliżającym się amerykańskim Dniem Niepodległości.


Kolorowa Ameryka

Kolejne ze spotkań zorganizowanych przez gorzowską książnicę w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece” zostało poświęcone różnorodności kulturalnej i etnicznej Stanów Zjednoczonych.

 

„Kolorowa Ameryka” – bo tak zostało nazwane wydarzenie – składała się z dwóch części. W pierwszej Katarzyna Zawadzka z Uniwersytetu Szczecińskiego opowiedziała o walce o prawa środowiska LGBT w USA. Natomiast Krzysztof Wasilewski z gorzowskiej biblioteki przedstawił dzieje amerykańskiego ruchu na rzecz praw człowieka. Na zakończenie uczestnicy obejrzeli film dokumentalny pt. „Światło w ciemności”, opowiadający o reakcji społeczności niewielkiego amerykańskiego miasteczka na zbrodnię na imigrancie. W trakcie spotkania zorganizowano konkursy, a jedną z nagród były karnety do kina ufundowane przez Cinema 3D w Gorzowie.


Spotkanie z Isabel Wilkerson

W dniu 29 lutego 2016 r. w ramach projektu „Ameryka w twojej bibliotece” w gorzowskiej książnicy odbyło się internetowe spotkanie z Isabel Wilkerson – dziennikarką i pisarką, laureatką nagrody Pulitzera.