YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 8

FILIA NR 8 - BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Czytelnia książek i czasopism dla dorosłych


Kierownik: Lucyna Opolska

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Matejki 38

Telefon: 95 727 70 68

E-mail: filia8@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00

                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-09-24


Wieczór muzyczny „Fotografia miłości”

Dnia 3 marca 2017 w Filii nr 8 z okazji 20.rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej odbył się wieczór muzyczny „Fotografia miłości”. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć panią Elżbietę Kuczyńską, która pięknie zagrała na gitarze, zaśpiewała wybrane przez siebie piosenki do tekstów znanej i cenionej pisarki. Nasz gość zachwycił swoim występem bardzo licznie zgromadzoną tego dnia publiczność. Pani Ela wyczarowała wspaniałą atmosferę i ciepły klimat w bibliotece. Jej poetycka interpretacja znanych tekstów wywołała w słuchaczach wiele wzruszeń, emocji i wspomnień. Było nostalgicznie i uroczyście. Zebrani wyrazili swój aplauz gromkimi brawami na stojąco i prośbą o bis, która została spełniona. Po skończonym recitalu mieliśmy niedosyt i chętnie zaprosimy naszego gościa jeszcze raz, aby posłuchać piosenek w jego wykonaniu. Pani Elu gorąco dziękujemy za wspaniałe popołudnie, przyjęcie naszego zaproszenia i poświęcony czas. Bardzo nam się podobało.


„Moja rzeczywistość”

Z okazji 30.rocznicy śmierci Ireny Dowgielewicz w dniu 21.02.2017 roku w Filii nr 8 odbyło się spotkanie Moja rzeczywistość” poświęcone twórczości cenionej gorzowskiej pisarki, poprowadzone przez Beatę Patrycję Klary i Krystynę Jarosz. Zgromadzeni goście wysłuchali utworów znanej literatki. Przeczytano wspólnie wiele jej tekstów (lub ich fragmenty). Usłyszeliśmy dużo ciekawych wypowiedzi i informacji związanych z jej osobą – jej życiem i twórczością. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawostek z jej życia osobistego, które przekazała nam pani Krystyna. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie i wywołało wiele ciepłych emocji wśród jego uczestników. Autorka takich utworów jak np.: ”Krajobraz z topolą”, „Tutaj mieszkam”, „ Most”, „Stadion dla biedronki”, „Znalazłam światło”, jako pierwsza spośród tworzących w Lubuskiem pisarzy weszła „głównymi drzwiami” do salonów powojennej polskiej literatury i to bez jakiejkolwiek łaskawości, czy protekcjonalizmu.


Spotkanie poświęcone Ryszardowi Kapuścińskiemu

Dnia 20 stycznia br. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie poświęcone Ryszardowi Kapuścińskiemu zorganizowane z okazji 10. rocznicy śmierci reportażysty i publicysty, poety i fotografa, zwanego „cesarzem reportażu”.  Spotkanie prowadziła pani Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk. Ryszard Kapuściński jest obok Stanisława Lema jednym z najczęściej tłumaczonych pisarzy polskich. Jego twórczość znana jest na całym świecie. Autor m.in. takich utworów jak: „Cesarz”, „Heban”, „Imperium”, „Busz po polsku”, „Czarne gwiazdy”, „Szachinszach”, „Notes”, „Lapitarium” itd. Po jego śmierci wydano: „Rwący nurt historii”, „Dałem głos ubogim”, „Pisanie”, „To nie jest zawód dla pisarzy”. Książkę biograficzną o pisarzu napisał Artur Domosławski. Nasze spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Przy kawie, herbacie, słodkim poczęstunku czas szybko minął. Pani Agnieszka w interesujący sposób przekazała nam wiele ciekawych informacji o autorze, jego twórczości i życiu prywatnym. Przeczytała wybrane fragmenty jego utworów, włączając w to również obecnych w bibliotece gości, ukazując piękny język literacki używany  przez R.Kapuścińskiego.


Warsztaty - robimy bombki

Dnia 16 grudnia 2016 roku  w Filii nr 8 odbyły się warsztaty prac ręcznych – robienie bombek choinkowych. Zajęcia były bardzo ciekawe i inspirujące. Uczestniczki nauczyły się nowej metody robienia bombek. Spędziły czas miło i wesoło. Wniosły one bardzo wiele pomysłów i nowych sposobów wykonania bombek. Panie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tych warsztatów. Uczestniczki proszą o powtórzenie ich w następnym roku. Bardzo dziękujemy Pani Marii Zubko za przeprowadzenie warsztatów.


Wieczór poświęcony twórczości Marka Michała Grechuty

W piątek 14 października 2016 roku o godz. 17 w Filii nr 8 w ramach cyklu „Popołudniowe spotkania w bibliotece” odbył się wieczór muzyczny poświęcony twórczości  Marka Michała Grechuty  - poprowadzony przez panią Agnieszkę Kopaczyńską-Moskaluk. Spotkanie zorganizowano z okazji 10. rocznicy śmierci poety i kompozytora – jednego z najbardziej cenionych polskich wykonawców poezji śpiewanej. Wydarzenie, na które przybyli miłośnicy piosenek Grechuty trwało ponad godzinę. Goście mieli okazję wysłuchać kilku piosenek w jego wykonaniu oraz wielu ciekawych informacji na temat  jego życia prywatnego. Mądre teksty, piękna muzyka urzekły naszych gości. Imprezie przebiegającej pod hasłem „Znacie, lubicie? Posłuchajcie” towarzyszyła aura ciepła i nostalgii. Uczestnicy wyrażali też własne odczucia i emocje towarzyszące im podczas słuchania utworów Grechuty. Jego piosenki cieszą się do dnia dzisiejszego dużym zainteresowaniem a ich teksty są wciąż aktualne. Przy kawie i słodkościach czas szybko minął. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla prowadzącej i wszystkich przybyłych gości.


Przyjaciele biblioteki - spotkanie dla czytelników

30 września 2016 roku o godz. 17 w Filii nr 8 odbyło się spotkanie zorganizowane dla czytelników – przyjaciół biblioteki, którzy wpłacają dobrowolne wpłaty (tzw. „cegiełki”) na nowe książki. Chcieliśmy w ten sposób podziękować i uhonorować osoby, które mają swój wkład w powiększaniu księgozbioru naszej biblioteki. Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, w kameralnym gronie rozmawialiśmy o nowych książkach pozyskanych do naszej biblioteki. Czytelniczki wymieniały się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przeczytanych ostatnio książek. Polecały sobie interesujące ich zdaniem pozycje do przeczytania. W miłej, sympatycznej atmosferze spędziliśmy piątkowe popołudnie ,a zaproszone panie nawiązały między sobą nowe znajomości.


Wieczór z twórczością E. Zdzitowieckiej

Dnia 1 kwietnia 2016 roku w Filii nr 8 gościliśmy panią Elżbietę Zdzitowiecką, autorkę tekstów, które zostały opublikowane w tomikach opowiadań wydanych przez Fundację Arka. Są to prace wyróżnione w konkursie. Na spotkanie „Opowieści pod…lotki około 100-tki”, które poprowadziła dziennikarka Renata Zdzitowiecka przybyli: bliscy i znajomi zaproszonego gościa oraz inne osoby. Wysłuchaliśmy kilku opowiadań napisanych przez panią Elżbietę. Były to m.in. „Śledzik ala Witek” (z tomiku „Podziel się tradycją”) i „Studnia Czarownic w Gorzowie Wielkopolskim” (tomik „Z legendą śladami historii”) Inne opowiadania to „Uśmiechoterapia” (tomik „Moja rehabilitacja – cykl odkrywamy świat osób niepełnosprawnych”; zeszyt nr 5) i „Przeprogramowanie” (tomik „Przenikanie światów. Sprawni niepełnosprawni; zeszyt nr 6). Po dyskusji, która wywiązała się w trakcie spotkania podziękowaliśmy pani Elżbiecie i pani Renacie za miły wieczór spędzony w bibliotece. Życzymy dalszego rozwoju warsztatu pisarskiego i sukcesów twórczych naszemu gościowi.


50. rocznica śmierci Anny Achmatowej

Dnia 21 marca 2016 roku w 50. rocznicę śmierci Anny Achmatowej w Filii nr 8 zorganizowano spotkanie poświęcone życiu i twórczości poetki. Wieczór prowadziły Krystyna Jarosz i Beata Patrycja Klary. Właściwe nazwisko poetki Anna Andriejewna Gorienko. Urodziła się 11 czerwca (lub 23 czerwca) 1889 roku w Odessie, zmarła 5 marca 1966 r. w Domodiedowie. Jedna z najwybitniejszych poetek rosyjskich XX wieku, czołowa przedstawicielka modernizmu i akademizmu. Nazywana duszą rosyjskiego Srebrnego Wieku. Jest porównywana z Safoną i Mozartem. Jej twórczość jest różnorodna tematycznie. Pisała zarówno refleksyjne, subtelne liryki, jak i uniwersalne, poematy i mistrzowskie utwory o terrorze stalinowskim. Napisała również prace historyczne o Puszkinie i wspomnienia o Aleksandrze Błoku.


„Krótka historia narodu żydowskiego i jego kultura”

Dnia 28 stycznia 2016 r. o godz.17 w Filii nr 8 WiMBP odbyło się spotkanie z cyklu „Dialog pokoleniowy” . Zatytułowano je „Krótka historia narodu żydowskiego i jego kultura”. Prelekcję poprowadziła pani Beata Gizińska-Gigoła. Opowiedziała nam o zwyczajach panujących wśród Żydów, o ich życiu codziennym, czym się zajmowali, jak się ubierali, jak wyglądały ich mieszkania, jakie praktyki religijne stosowali. Opisała tradycje świąteczne i inne okolicznościowe uroczystości żydowskie. Opowiedziała o tradycyjnym jedzeniu jakie pojawia się na stole w żydowskim domu i przestrzeganiu koszerności jadła. Pokazała jak wyglądają synagogi i rytualne przedmioty służące do odprawiania modlitw. Prelegentka przedstawiła też parę ciekawostek dotyczących tego narodu, o których powszechnie nie wiedzieliśmy .


Wieczór poetycki z okazji 10. rocznicy śmierci księdza Jana Jakuba Twardowskiego

Dnia 15 stycznia 2016 roku o godz. 17 spotkaliśmy się w Filii nr 8 aby uczcić 10. rocznicę śmierci księdza Jana Jakuba Twardowskiego.

Naszym gościem honorowym była Pani Beata Patrycja Klary. Po przywitaniu przybyłych do biblioteki osób i przedstawieniu prowadzącej, która zechciała przyjąć nasze zaproszenie, krótko zaprezentowano postać i życiorys „księdza Jana od biedronki”. Następnie głos oddano pani Klary. Opowiedziała nam o swoich doświadczeniach dotyczących poezji księdza i ciekawostkach z jego życia, o których nie wszyscy wiedzieliśmy. Przeczytała klika wybranych przez siebie wierszy jego autorstwa, należących do jej ulubionych. Następnie poprosiła uczestników spotkania o włączenie się  i wspólne czytanie wierszy. Uzupełnieniem wieczoru było wysłuchanie fragmentów płyty z nagraniami utworów księdza Twardowskiego.