YT
 
 

im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie WielkopolskimWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

O Bibliotece » Filie i placówki » Filie miejskie » Filia nr 8

FILIA NR 8 - BIBLIOTEKA DLA DOROSŁYCH


Wypożyczalnia dla dorosłych

Czytelnia książek i czasopism dla dorosłych


Kierownik: Lucyna Opolska

Adres: 66-400 Gorzów Wlkp., ul. Matejki 38

Telefon: 95 727 70 68

E-mail: filia8@wimbp.gorzow.pl 


Dni i godziny otwarcia: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek: 12.00 - 18.00

                                           środa: 10.00 - 15.00

Ostatnia zmiana: 2010-09-24


Warsztaty - robimy bombki

Dnia 16 grudnia 2016 roku  w Filii nr 8 odbyły się warsztaty prac ręcznych – robienie bombek choinkowych. Zajęcia były bardzo ciekawe i inspirujące. Uczestniczki nauczyły się nowej metody robienia bombek. Spędziły czas miło i wesoło. Wniosły one bardzo wiele pomysłów i nowych sposobów wykonania bombek. Panie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z tych warsztatów. Uczestniczki proszą o powtórzenie ich w następnym roku. Bardzo dziękujemy Pani Marii Zubko za przeprowadzenie warsztatów.


Wieczór poświęcony twórczości Marka Michała Grechuty

W piątek 14 października 2016 roku o godz. 17 w Filii nr 8 w ramach cyklu „Popołudniowe spotkania w bibliotece” odbył się wieczór muzyczny poświęcony twórczości  Marka Michała Grechuty  - poprowadzony przez panią Agnieszkę Kopaczyńską-Moskaluk. Spotkanie zorganizowano z okazji 10. rocznicy śmierci poety i kompozytora – jednego z najbardziej cenionych polskich wykonawców poezji śpiewanej. Wydarzenie, na które przybyli miłośnicy piosenek Grechuty trwało ponad godzinę. Goście mieli okazję wysłuchać kilku piosenek w jego wykonaniu oraz wielu ciekawych informacji na temat  jego życia prywatnego. Mądre teksty, piękna muzyka urzekły naszych gości. Imprezie przebiegającej pod hasłem „Znacie, lubicie? Posłuchajcie” towarzyszyła aura ciepła i nostalgii. Uczestnicy wyrażali też własne odczucia i emocje towarzyszące im podczas słuchania utworów Grechuty. Jego piosenki cieszą się do dnia dzisiejszego dużym zainteresowaniem a ich teksty są wciąż aktualne. Przy kawie i słodkościach czas szybko minął. Spotkanie zakończyło się podziękowaniami dla prowadzącej i wszystkich przybyłych gości.


Przyjaciele biblioteki - spotkanie dla czytelników

30 września 2016 roku o godz. 17 w Filii nr 8 odbyło się spotkanie zorganizowane dla czytelników – przyjaciół biblioteki, którzy wpłacają dobrowolne wpłaty (tzw. „cegiełki”) na nowe książki. Chcieliśmy w ten sposób podziękować i uhonorować osoby, które mają swój wkład w powiększaniu księgozbioru naszej biblioteki. Przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku, w kameralnym gronie rozmawialiśmy o nowych książkach pozyskanych do naszej biblioteki. Czytelniczki wymieniały się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przeczytanych ostatnio książek. Polecały sobie interesujące ich zdaniem pozycje do przeczytania. W miłej, sympatycznej atmosferze spędziliśmy piątkowe popołudnie ,a zaproszone panie nawiązały między sobą nowe znajomości.


Wieczór z twórczością E. Zdzitowieckiej

Dnia 1 kwietnia 2016 roku w Filii nr 8 gościliśmy panią Elżbietę Zdzitowiecką, autorkę tekstów, które zostały opublikowane w tomikach opowiadań wydanych przez Fundację Arka. Są to prace wyróżnione w konkursie. Na spotkanie „Opowieści pod…lotki około 100-tki”, które poprowadziła dziennikarka Renata Zdzitowiecka przybyli: bliscy i znajomi zaproszonego gościa oraz inne osoby. Wysłuchaliśmy kilku opowiadań napisanych przez panią Elżbietę. Były to m.in. „Śledzik ala Witek” (z tomiku „Podziel się tradycją”) i „Studnia Czarownic w Gorzowie Wielkopolskim” (tomik „Z legendą śladami historii”) Inne opowiadania to „Uśmiechoterapia” (tomik „Moja rehabilitacja – cykl odkrywamy świat osób niepełnosprawnych”; zeszyt nr 5) i „Przeprogramowanie” (tomik „Przenikanie światów. Sprawni niepełnosprawni; zeszyt nr 6). Po dyskusji, która wywiązała się w trakcie spotkania podziękowaliśmy pani Elżbiecie i pani Renacie za miły wieczór spędzony w bibliotece. Życzymy dalszego rozwoju warsztatu pisarskiego i sukcesów twórczych naszemu gościowi.


50. rocznica śmierci Anny Achmatowej

Dnia 21 marca 2016 roku w 50. rocznicę śmierci Anny Achmatowej w Filii nr 8 zorganizowano spotkanie poświęcone życiu i twórczości poetki. Wieczór prowadziły Krystyna Jarosz i Beata Patrycja Klary. Właściwe nazwisko poetki Anna Andriejewna Gorienko. Urodziła się 11 czerwca (lub 23 czerwca) 1889 roku w Odessie, zmarła 5 marca 1966 r. w Domodiedowie. Jedna z najwybitniejszych poetek rosyjskich XX wieku, czołowa przedstawicielka modernizmu i akademizmu. Nazywana duszą rosyjskiego Srebrnego Wieku. Jest porównywana z Safoną i Mozartem. Jej twórczość jest różnorodna tematycznie. Pisała zarówno refleksyjne, subtelne liryki, jak i uniwersalne, poematy i mistrzowskie utwory o terrorze stalinowskim. Napisała również prace historyczne o Puszkinie i wspomnienia o Aleksandrze Błoku.


„Krótka historia narodu żydowskiego i jego kultura”

Dnia 28 stycznia 2016 r. o godz.17 w Filii nr 8 WiMBP odbyło się spotkanie z cyklu „Dialog pokoleniowy” . Zatytułowano je „Krótka historia narodu żydowskiego i jego kultura”. Prelekcję poprowadziła pani Beata Gizińska-Gigoła. Opowiedziała nam o zwyczajach panujących wśród Żydów, o ich życiu codziennym, czym się zajmowali, jak się ubierali, jak wyglądały ich mieszkania, jakie praktyki religijne stosowali. Opisała tradycje świąteczne i inne okolicznościowe uroczystości żydowskie. Opowiedziała o tradycyjnym jedzeniu jakie pojawia się na stole w żydowskim domu i przestrzeganiu koszerności jadła. Pokazała jak wyglądają synagogi i rytualne przedmioty służące do odprawiania modlitw. Prelegentka przedstawiła też parę ciekawostek dotyczących tego narodu, o których powszechnie nie wiedzieliśmy .


Wieczór poetycki z okazji 10. rocznicy śmierci księdza Jana Jakuba Twardowskiego

Dnia 15 stycznia 2016 roku o godz. 17 spotkaliśmy się w Filii nr 8 aby uczcić 10. rocznicę śmierci księdza Jana Jakuba Twardowskiego.

Naszym gościem honorowym była Pani Beata Patrycja Klary. Po przywitaniu przybyłych do biblioteki osób i przedstawieniu prowadzącej, która zechciała przyjąć nasze zaproszenie, krótko zaprezentowano postać i życiorys „księdza Jana od biedronki”. Następnie głos oddano pani Klary. Opowiedziała nam o swoich doświadczeniach dotyczących poezji księdza i ciekawostkach z jego życia, o których nie wszyscy wiedzieliśmy. Przeczytała klika wybranych przez siebie wierszy jego autorstwa, należących do jej ulubionych. Następnie poprosiła uczestników spotkania o włączenie się  i wspólne czytanie wierszy. Uzupełnieniem wieczoru było wysłuchanie fragmentów płyty z nagraniami utworów księdza Twardowskiego.


Wieczór wspomnień o Wincentym Zdzitowieckim

Dnia 10.04.2015 o godz.17.00 w Filii nr 8 odbył się wieczór wspomnień o Wincentym Zdzitowieckim, gorzowskim literacie „Pocztówki do mamy - moje życie z Witkiem”. Spotkanie zorganizowano z okazji  8.rocznicy śmierci pisarza. Przybyli na nie goście(rodzina, znajomi, przyjaciele i zainteresowani czytelnicy) wysłuchali  w ciągu godziny kilkunastu tekstów umieszczonych na pocztówkach wysyłanych przez lata do swojej mamy przez panią Elżbietę - żonę pisarza. Z tych tekstów wyłania się historia wspólnego życia Eli i Witka - od momentu ich poznania do chwili śmierci męża. I tak możemy widzieć dwójkę młodych ludzi, którzy zakładają rodzinę, zamieszkują razem, zagospodarowują swoje mieszkanie, pracują, mają swoje zainteresowania, którym rodzi się najpierw córka, następnie syn. Kolejny  etap w małżeństwie: dzieci dorastają, opuszczają dom, zakładają własne rodziny, rodzą się wnuki ( bliźniaczki u córki, wnuk u syna). Pan Wincenty ma problemy zdrowotne. Zdiagnozowana choroba nie pozwala na pracę w pełnym wymiarze.


Spotkanie z Zofią Nowakowską

Dnia 3 lutego 2015 roku o godz. 17 w Filii nr 8 odbyło się spotkanie z panią Zofią Nowakowską założycielką i przewodniczącą Klubu Pioniera w Gorzowie Wlkp. W tym roku minęła 35. Rocznica powołania do życia tego klubu. Pani Nowakowska opowiadała o utworzeniu muzeum w Gorzowie i założeniu wokół niego parku, o współpracy z innymi instytucjami kultury, oświaty i środowiskiem literackim. Przedstawiła sytuację obecnych członków klubu. Przekazała informacje na temat zaproszeń gorzowskich pionierów do Urzędu Miejskiego, gdzie raz w roku wybrane osoby, po ukończeniu określonego wieku są uroczyście podejmowane przez przedstawiciela władz miasta i uhonorowane odznaczeniami i medalami.  Nasz zaproszony gość opowiedział również historię Włodzimierza Korsaka, z którym się przyjaźniła i którym zaopiekowała podczas jego pobytu w Gorzowie, a po wielu latach po jego śmierci doprowadziła do przewiezienia i pochowania jego prochów na gorzowskim cmentarzu. Kameralny wieczór przy kawie, herbacie i poczęstunku minął nam w miłej, sympatycznej atmosferze. Naszemu gościowi podziękowaliśmy oklaskami i wręczeniem kwiatów.


Spotkanie z Łucją Marczyk-Rajchel

23 stycznia 2015 roku o godz. 17.00 w Filii nr 8 mieliśmy przyjemność gościć już po raz drugi panią Łucję Marczyk-Rajchel, autorkę książek: „Śladami wspomnień: od Kazachstanu po Gorzów Wielkopolski” i „Co Cię nie zabije…”, której bohaterką jest Anna, kobieta borykająca się z alkoholizmem męża – Konrada. Ta młoda osoba podejmuje walkę o trzeźwość swojego mężczyzny, o dobro rodziny i 2 dzieci.

Podczas spotkania pisarka przeczytała parę ciekawych fragmentów wybranych z książki, przedstawiła recenzję pani Krystyny Kamińskiej, która ukazała się w ”Pegazie Lubuskim” nr 3 z 2014 roku. Odpowiedziała również na wiele pytań zadanych przez zgromadzonych w bibliotece słuchaczy. Opowiedziała o swoim warsztacie pisarskim.

Słuchając opowieści o Annie możemy tylko przypuszczać, że duża część doznań i myśli ukazanych w książce jest autentyczna, a akcja toczy się w Gorzowie. Mimo tego, powieść ma charakter uniwersalny, nie padają w niej jakieś konkretne nazwy miasta, zakładów pracy, firm, itp.