„Niech nikt nad grobem mi nie płacze, krom jednej mojej żony.” Stanisław Wyspiański

Wnętrze biblioteki. Trwa spotkanie literackie poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu. Kobieta prowadząca spotkanie oraz kierowniczka Filii nr 8 siedzą przy stoliku. Po prawej siedzą uczestnicy wydarzenia.

Dnia 22 marca 2024 r. w Filii nr 8 odbyło się spotkanie literackie z okazji 155. rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie poprowadziła znana gorzowianom Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk – polonistka, dziennikarka, poetka, literatka i prezeska gorzowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) to artysta wszechstronny. To nie tylko wybitny poeta i dramaturg kojarzony przede wszystkim z „Weselem”, ale także malarz o wielkim talencie i samozaparciu. Tworzył przepiękne, pełne symboliki witraże i polichromie oraz projektował meble. Był człowiekiem wielu talentów, który nie miał łatwego życia. Często wyprzedzał swoją epokę przez co był nierozumiany w środowisku artystów. Swego czasu podróżował po Europie, mieszkając dłużej w Paryżu, mieście które z czasem pokochał. Ostatnie lata życia spędził chorując na syfilis, który wówczas był chorobą nieuleczalną…

Osoby biorące udział w spotkaniu mogły wysłuchać ciekawostek na temat twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk przywołała interesujące fakty z życia artysty, które wywołały dyskusję wśród zgromadzonych.

Wszystkim uczestnikom spotkania bardzo dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu literackim. Mamy nadzieję, że było ono dla Państwa inspirujące i ciekawe!

Naszej prowadzącej, pani Agnieszce jeszcze raz dziękujemy za interesującą opowieść o tym uznanym polskim artyście. Cieszymy się, że po raz kolejny mogłyśmy Panią gościć w naszej bibliotece.

Tekst: Kinga Nowak

Zdjęcia: Anna Jamroz-Fleischer, Kinga Nowak