Życie pisze gotowe scenariusze

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznejm im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

Ludzkie historie inspirują wielu pisarzy, którzy na prawdziwych wydarzeniach tworzą niezwykłe książki. Taką książką jest między innymi „Czarna” W. Kuczoka, wydana w Serii na F/Aktach, którą omawialiśmy 19 czerwca br. w Dyskusyjnym Klubie Książki Filii nr 6.

W małej mieścinie zwanej Czarną panuje szarość i marazm, nic się tam nie dzieje, wszystko jakieś beznadziejne, a ludzie bezmyślni i pogubieni. Miejscowy biznesmen, wzorowy mąż i ojciec trójki dzieci nawiązuje romans z młodą nauczycielką. Jak to w małej społeczności, nic się nie da ukryć i wkrótce wszyscy o tym mówią. Można powiedzieć historia, jakich wiele. Ta, zasługuje na szczególną uwagę, bo opowiedziana interesująco przez Wojciecha Kuczoka.

Autor stworzył studium psychologiczne relacji międzyludzkich, kłębiących się emocji, wzrastającej obsesji i narodzin zbrodni. Zagląda w sferę duchową bohaterów i wciąga czytelnika w najgłębsze zakamarki duszy. Ukazuje uczucia kobiety zranionej przez mężczyznę o samczych instynktach. Elastyczna polszczyzna nasycona wulgaryzmami miesza się z pięknem i poezją. Autor chętnie sięga do wyrazów staropolskich. Styl pisarski sprawia, że książka jest niebanalna, a historia na długo zapada w pamięć. Lekturę książki polecają klubowicze DKK Filii nr 6 .