Ziemia Drawieńska na starej i nowej fotografii

 

 

 

Ziemia Drawieńska na starej i nowej fotografii. – Piła : Przedsiębiorstwo Poligraficzno-Wydawnicze "Tongraf", [2013]. – 79, [1] s. : il. (gł. kolor.) ; 22×31 cm.

 

 

Fragment publikacji:

Drogi Czytelniku,
trzymasz w swych dłoniach wyjątkowy album przedstawiający piękno Ziemi Drawieńskiej na starej i nowej fotografii. Znajdziesz tu wiele obrazów wcześniej razem niepublikowanych, urokliwe uliczki starego Drawna, zamki i pałace okolicznych miejscowości, piękno minionych wieków, miejsca niejednokrotnie zapomniane i teraz przywracane we wspomnieniach.
Miasteczko Drawno położone jest w malowniczej okolicy nad rzeką Drawą, między jeziorami Adamowo i Grażyna. Pierwsze wzmianki o nim przypadają na lata 1313-1333, jednak już przed rokiem 1296 trzej rycerze, bracia Zulis, Hasso i Ludolf von Wedel z Korytowa, wybudowali zamek na wzgórzu. Początkowo miasto pod nazwą „Neuwedell" stało na straży traktu handlowego i zabezpieczenia przeprawy przez Drawę. Żółto-niebieski herb miasta nawiązuje wizerunkiem do herbu swych założycieli. Kolory słońca i okalającej go wody oraz "czujny strażnik" w postaci żurawia odzwierciedlają charakter i położenie miejscowości. Po roku 1945 Drawno nazywano "Nowe nad Drawą" i"Kniazie". Minione, odległe wieki pamiętają ruiny zamku Wedlów i fragment muru obronnego miasta. Wąskie uliczki, promenada nad jeziorem zachęcają do spacerów po mieście, a licznie rozsiane studnie artezyjskie z samoczynnie płynącą wodą dadzą odpoczynek i ukojenie strudzonym stopom.    :
Dziś małe, ukryte wśród barwnych pól i zieleni lasów miasteczko z okolicznymi miejscowościami, tworzy gminę Drawno. Aby zachować ten wyjątkowy charakter, wprowadzono różne formy ochrony przyrody, m.in. powstał Drawieński Park Narodowy wraz z otuliną oraz obszar Natura 2000. Świadczy to również o tym, że dla mieszkańców tej krainy bardzo istotna jest ochrona przyrody i zachowanie jej bogactwa. Okalające lasy, urokliwe rzeki, Drawa i Korytnica zachwycają przybywających turystów, którzy mogą korzystać z licznych szlaków, tak kajakowych, jak rowerowych, konnych i pieszych. A przemierzając te szlaki, można odkryć dziewiczy charakter tych miejsc oraz poznać historię i tajemnicę w nich ukrytą.