„Z Nelą przez kontynenty” w Filii nr 4

„Z Nelą przez kontynenty” w Filii nr 4 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

W Bibliotece Ducha Bajducha minął pracowity tydzień urozmaicony wydarzeniami w ramach cyklu „Z Nelą przez kontynenty” związanymi z pierwszą częścią podróży po Europie. Uczestnicy zajęć wykonali mega makietę, którą w kolejnych dniach uzupełniali o mapy poszczególnych państw. Odbyły się również dwie wycieczki.

Swoją europejską przygodę rozpoczęliśmy 9 lipca podczas zajęć edukacyjnych „Europa na start”. Powstała wówczas olbrzymia makieta, na której dzieci umieściły Polskę z większymi miastami i miniaturami budowli.

Dnia 10 lipca w celu poznania smaków Europy odbyła się pierwsza wycieczka. Dzieci wyruszyły pociągiem na warsztaty kulinarne do Łupowa. W świetlicy wiejskiej, pod kierownictwem pani sołtys, uczestnicy warsztatów przygotowali kiełbaski w cieście i ciasteczka, które ze smakiem zajadali.

Kolejnego dnia dzieci poznały czekoladą płynącą Szwajcarię oraz włoskie smaki. Powstały również mapy tych dwóch państw z ważnymi symbolami. Uczestnicy w tym dniu przygotowali również włoskie mini kanapki, a na zakończenie zajęć degustowali w smaku szwajcarskiej czekolady.

12 lipca dzieci wyjechały na wycieczkę do Mniszek, w poszukiwaniu ginących zawodów. Uczestnicy warsztatów poznali dokładnie pracę kowala, bednarza, pszczelarza, szewca oraz sprzedawcy, wyobrażając sobie czasy swoich dziadków i pradziadków. Każde dziecko w pracowni ceramicznej wykonało wazonik, który otrzymało w prezencie. Niezapomnianym przeżyciem była również pokazowa lekcja w klasie, podczas której dzieci miały okazję pisać gęsim piórem i atramentem. Na lekcję zaś wezwał ich starodawny dzwonek. Miłym zakończeniem warsztatów były pieczone na ognisku kiełbaski.

Ostatniego dnia europejskich zajęć, w rytmie wiedeńskich pląsów, dzieci poznały Austrię. Przy muzyce słynnych walców Straussa nauczyły się pierwszych kroków tańca.

Choć minął usiany atrakcjami tydzień wakacyjnej akcji w Bibliotece Ducha Bajducha – to nie koniec! W lipcu i sierpniu zapraszamy w każdy poniedziałek i czwartek w godz. 11.00-13.00 w celu ukończenia mapy miniatur Europy.