Warsztaty z fact-checkingu

Warsztaty z fact-checkingu, 28.05.2018

Jak w zalewie informacji odróżnić te prawdziwe od fałszywych? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy warsztatów fact-checkingu, zorganizowanych 28 maja w gorzowskiej książnicy, w ramach programu „Ameryka w twojej bibliotece”.

Warsztaty poprowadził Patryk Zakrzewski ze Stowarzyszenia „Demagog”. To właśnie „Demagog” jest obecnie jedyną organizacją w Polsce, które zajmuje się sprawdzaniem wypowiedzi polityków pod kątem ich zgodności z faktami. Dodatkowo, stowarzyszenie prowadzi zajęcia edukacyjne, w ramach „Akademii Fact-Checkingu”, finansowane początkowo przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie, a obecnie przez Fundację Batorego.

W warsztatach wzięli udział uczniowie szkół średnich i studenci. Na początku mieli do rozwiązania quiz, sprawdzający ich wiedzę na temat tzw. fake newsów i samych mediów. Następnie dowiedzieli się o różnych technikach manipulacji i dezinformacji, stosowanych przez różnego rodzaju media. Jak podkreślił Patryk Zakrzewski, nawet tzw. mediom prestiżowym zdarza się zamieścić niesprawdzone, a często i fałszywe informacje.