Tunelem do opowieści – relacja z warsztatów

12 lipca 2021 r. w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki odbyły się warsztaty pn. „Książka tunelowa”, które przeprowadziła Maja Wilczewska – certyfikowany nauczyciel biblioterapii, ambasadorka Teatru Kamishibai w Polsce.

Prowadząca zaprezentowała i przybliżyła historię tzw. tunnel book – przestrzennej książki składającej się z serii paneli, które tworzą wrażenie głębi i perspektywy. Wyjaśniła również, że książka tunelowa swoją nazwę zawdzięcza budowie tunelu pod Tamizą w Londynie, który powstał w połowie XIX w. To właśnie w ten sposób wykonawca przekopu  próbował zachęcić mieszkańców do korzystania z nowego przejścia podziemnego. Natomiast sam pomysł przedstawiania treści w takiej formie pochodzi jeszcze z przełomu XVI i XVII w.

Po części teoretycznej przyszedł czas na wykorzystanie wiedzy w praktyce. Uczestniczki warsztatów przystąpiły do tworzenia własnych książek krok po kroku. Najpierw musiały wymyślić historię, którą następnie za pomocą wybranych przez siebie materiałów – wycinków z gazet, pocztówek, flamastrów, kredek i kleju – opowiedziały w formie obrazków, które złożyły się na autorskie tunnel booki.

Kolejnym punktem spotkania, była prezentacja wykonanych książek tunelowych. Autorki przedstawiały swoje dzieła wraz z historią, którą one ilustrowały. Panowała tu różnorodność, nie tylko pod względem formy i wykonania – część książek była przedstawieniem wybranych historii z literatury, zaś niektóre z tunnel booków przedstawiały autorskie opowieści.

Magdalena Kubacka