Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 6

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiazki w Filii nr 6 WiMBP w Gorzowie Wlkp.

13 lutego odbyło się w Filii nr 6 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść izraelskiego pisarza Eshkol Nevo „Samotne miłości”.

Książka, która najpierw zapowiadała się na smutną i melancholijną opowieść o niespełnionej miłości, rozczarowaniu życiem, przeradza się w zgrabnie skonstruowaną, lekko opowiedzianą groteskę o ludzkim charakterze, o niemożności dojścia do porozumienia, o etyce i kwestiach żydowskiej tradycji religijnej.

Miejscem łączącym wszystkich bohaterów jest mykwa (rytualna łaźnia) w Mieście Cadyków, którą pragnie ufundować dla miejscowej społeczności amerykański Żyd na cześć swojej zmarłej żony. Problem w tym, że nie ma na nią miejsca. Jedynym miejscem gdzie może powstać jest osiedle emigrantów – rosyjskich Żydów. Jest to pretekst do tego byśmy poznali wszystkich bezpośrednio i pośrednio powiązanych z budową tego niezwykłego przybytku. Każdy z bohaterów ma sercowe rozterki, bez względu na wiek, ale wszyscy oni czują się samotni i wyalienowani, tęskniąc za uczuciowym spełnieniem. Z całej historii wyłania się bogaty obraz współczesnego Izraela z jego problemami natury społecznej i religijnej napisany z dużym przymrużeniem oka. Polecamy.