25.06.2016

Spotkanie DKK w Ośnie Lubuskim

Koniec roku szkolnego, a do tablicy wywołała nas nauczycielka biologii o niespotykanym imieniu Gal, główna bohaterka powieści Sztuka hodowania róż z kolcami autorstwa Margaret Dilloway.

Dzięki tej powieści poznajemy człowieka, który przybliża nam swój świat, widziany oczyma człowieka przewlekle chorego, otoczonego ludźmi, a w rzeczywistości odczuwającego samotność i lęk. Człowiek chory zasługuje na szczególną uwagę i pomoc.

W normalnym rodzinnym środowisku otaczany jest dodatkowo miłością, ochroną i często nadmiernym współczuciem, przez co odczuwa, że staje się powoli ciężarem dla najbliższych. Gal jest kobietą, która pomimo stale towarzyszącej jej chorobie uzyskała niezależność, zdobywając wykształcenie i podejmując odpowiedzialną pracę nauczyciela. Wśród ogromnej ilości zajęć znalazła miejsce na swoją życiową pasję – hodowlę róż. Jej marzeniem, równym z osiągnięciem zdrowia, jest wyhodowanie nowej oryginalnej róży. Gal jest osobą o silnym charakterze i ambicjami kobiety niezależnej. Przyjmuje wobec ludzi ze środowiska, w którym żyje postawę obronną nie chcąc uchodzić za człowieka stale potrzebującego wsparcia. Demonstruje nadmiernie swoją samowystarczalność poprzez sarkazm, niekiedy aroganckie zachowanie i oschłość w kontaktach towarzyskich. Z uporem kształtuje siebie jako osobę o niezłomnych zasadach. Takie zachowanie często rani tych, którzy szczerze niosą jej pomoc, deklarując swą przyjaźń. Miłośniczka róż, hobbystka, a właściwie już wytrawny hodowca, zamyka się w świecie, który przycina do swoich kompleksów. Uważa się za kobietę nieatrakcyjną, niezauważaną, przeźroczystą.

Życie Gal diametralnie zmienia zaskakujący los, kiedy w jej samotnym domu pojawia się niemniej samotna nastolatka. Pozbawiona matczynej miłości i wsparcia rówieśników. Gal pod wpływem swej siostrzenicy dostrzega, że nie tylko jej stale należy się uwaga rodziców, siostry, przyjaciółki. To ona dorasta do egzaminu, w którym musi się wykazać odpowiedzialnością za cudze życie. To ona staje się osobą, która niesie wsparcie, buduje poczucie bezpieczeństwa, mimo przeszkód, które przed nią stawia nieuleczalna choroba.

Autorka tekstu dołączyła oryginalne porady związane z uprawą róż w szklarniach i ogrodach, co dodatkowo zainteresowało klubowiczów kochających ogrody.

Powieść ujęta w prostą formę pamiętnika, z pewnością godna polecenia do przeczytania. Napisana przejrzystym stylem, pozwala skupić uwagę na przeżyciach głównej postaci. Czytelnik dzięki takim utworom może zastanowić się czy nasza postawa wobec życia nie jest nadmiernie roszczeniowa. Może wato dostrzec jak mała codzienność może być niezwykła. Ile szczęścia może dawać fakt, że cieszymy się zdrowiem swoim i swoich najbliższych, i że swobodnie możemy hodować kwiaty w świecie pełnym zaskakujących przypadków.

Następną powieścią, która stanie się tematem naszego spotkania będzie utwór Niny Majewskiej-Brown pt. Wakacje.

 

K. Jagiełło