Spotkanie DKK w Filii nr 3

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich dnia 24 kwietnia 2015 r. w Filii nr 3 WiMBP w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Jego tematem była 150. rocznica wydania książki „Przygody Alicji w Krainie Czarów”.

Autorem tej opowieści jest Charles Lutwidge Dodgson – angielski matematyk, pisarz, poeta i fotograf. Opublikował on około 250 prac z zakresu matematyki, logiki i kryptografii oraz kilkanaście utworów z zakresu literatury pięknej, które wydał pod pseudonimem Lewis Carroll. Najbardziej znanym dziełem pisarza pozostają dwie książki o przygodach Alicji: wspomniane wyżej „Przygody Alicji w Krainie Czarów” (opublikowane w 1865r.) oraz „Po drugiej stronie lustra i co Alicja tam znalazła” (1871r.). Obie książki zyskały ogromną popularność już za życia autora, trafiły do kanonu literatury pięknej i mimo upływu półtora wieku od ich wydania znajdują się wśród najczęściej wznawianych i tłumaczonych na inne języki utworów literatury brytyjskiej. Zwłaszcza pierwsza część perypetii Alicji była wielokrotnie ekranizowana (m.in. animowany film Disneya), adaptowana na bajki dla młodszych czytelników, a także na komiksy, gry komputerowe oraz dla potrzeb teatru i baletu. Postać Alicji przeniknęła do popkultury i stała się symbolem osoby, która nagle przenosi się do innego, nieznanego sobie świata. w którym próbuje się odnaleźć.

 

150. urodziny Alicji uczciliśmy oglądając kolekcję polskich i angielskich wydań książki o Alicji, zgromadzoną przez jedną z czytelniczek biblioteki. Znalazły się wśród nich tomy z tekstem autora oraz różne adaptacje: od książeczki sztywnostronicowej, przez bajeczki dla dzieci przedszkolnych, po rozkładane książki z ruchomymi elementami trójwymiarowymi, aż do komiksów tylko dla dorosłych czytelników. Ciekawe było również oglądanie rozmaitych ilustracji – świat wykreowany w książce stanowi bowiem wciąż wyzwanie dla rysowników oraz malarzy, a przedstawiony w niej fantastyczny i absurdalny świat pobudza wyobraźnię i stwarza niesamowite możliwości i szerokie pole dla twórczej pracy artystów. W różnych wydaniach książki, zwłaszcza angielskich, mogliśmy zobaczyć ilustracje bajkowe, abstrakcyjne, w stylu karykaturalnym, stylizowane na wiktoriańskie (vintage) i wiele innych. Z uwagi na to, iż obie książki doczekały się także różnych polskich przekładów (pierwsza część 11, druga 9), każdy miłośnik Alicji może wybrać swoje ulubione wydania obu książek. Nie trzeba bowiem wpadać do króliczej nory ani przechodzić na druga stronę lustra, by znaleźć się w tajemniczym i zaczarowanym świecie. Wystarczy tylko otworzyć książkę.

 

 

M.Łukasiewicz